ساخت

طراحی و ساخت تابلوهای روان

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تابلو روان که با اسامی دیگری چون نمایشگرهای الکترونیکی ، تابلوهای دیجیتالی و تابلوهای LED نیز شناخته می شوند با شما عزیزانم صحبت کنیم . با ما همراه باشید.

دنیای تبلیغات نیاز به ابزار و وسایل خاصی دارد. نمونه ای از تبلیغات که همه روزه با آن ها روبرو هستیم، تابلو های تبلیغاتی می باشند. در صنعت تابلو سازی، با گذشت زمان شاهد تابلوهای جدید و تخصصی تری می باشیم که به کمک تبلیغات حرفه ها و مشاغل گوناگون می آیند. در این مقاله قصد معرفی مراحل گوناگون طراحی و نصب تابلو های روان، یکی از انواع تابلو های تبلیغاتی را داریم.

تابلو های روان یکی از انواع تابلو های نسل ال ای دی می باشد که در این گروه تابلو های تبلیغاتی، در کنار تابلو های ال ای دی ثابت قرار می گیرد. این نسل از تابلو های تبلیغاتی که نور را به صورت حرفه ای تر و تخصصی تر با اشکالی جذاب و هنرمندانه به کار می گیرند پس از تابلو های ساده فلکسی، بنر ، تابلو های نئون و دگیر تابلو هایی از این قبیل قرار می گیرند.

با ساخت تابلوهای تبلیغاتی ال ای دی ثابت و روان وارد عرصه جدیدی از صنعت تابلو سازی شدیم که برای مخاطبان بسیار جذاب بود. البته طراحی و نصب این نوع از تابلو های تبلیغاتی قبل از تابلو های برجسته روی کار آمدند. ساخت تابلو های روان (دیجیتالی)این ویژگی را به تبلیغات داد تا بتواند متن ها ، تصاویر و حتی ویدئو ها را به معرض نمایش در آورد. حرکت متون و تصاویر، پویایی و زنده بودن تابلو های روان در کنار امکان تغییر و تعویض متن و تصاویر در ساخت تابلو های ثابت باعث برتری این نوع از تابلو ها نسبت به تابلو های ال ای دی ثابت شده است.

 اگر اطلاعات چندانی در مورد نحوه ساخت تابلو های روان ندارید، با ما همراه باشید تا با طراحی و نصب تابلو های روان و هر آن چه که برای این فرایند لازم و ملزوم می باشد، آشنا شوید.

تابلوهای روان ( دیجیتالی)
تابلوهای روان ( دیجیتالی)

تغییرات طراحی و نصب تابلو های روان در گذر زمان

تابلو های روان ( دیجیتالی) امروزه به دلیل طراحی و نصب آسان تر آن هم به دلیل پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات حرفه ای و کامل تر،  نسبت به گذشته بیشتر مورد توجه افراد جهت تبلیغات قرار گرفته اند. در واقع تغییرات طراحی و نصب تابلو های روان در گذر زمان و هدایت این تغییرات به سمت راحتی کار باعث این استقبال از ساخت تابلو های روان شده است. البته دانشجو ها هنوز هم برای انجام پروژه های خود از روش های قدیمی برای طراحی و ساخت تابلو های روان ( LED ) استفاده می کنند.

نمایشگر الکترونیکی
ساخت و طراحی نمایشگر الکترونیکی

در گذشته برای ساخت تابلو های دیجیتالی، طراحی ماژول ها و نصب لامپ های ال ای دی ( لحیم کاری لامپ ها های ) پروژه ای زمان بر می بود و کاری تخصصی که نیازمند دقت و مهارت بود. باید مدار ال ای دی ها و جایگاه قرار گیری آن ها با کمک نرم افزار طراحی می شد و به صورت دستی لامپ های ال ای دی جاگذاری و نصب می گردید. طراحی انیمیشن و برنامه و دادن افکت به نمای تابلو دیجیتالی نیز کاری زمان بر بود.

طراحی تابلو دیجیتالی
طراحی تابلو دیجیتالی

امروزه همه تجهیزات لازم برای ساخت و طراحی تابلو های روان ( دیجیتالی) به صورت آماده در بازار موجود می باشند. شما تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب نوع با کیفیت و مناسب تجهیزات ملزومه و مونتاژ مناسب این تجهیزات در کنار هم می باشد. بنابراین ساخت تابلو های روان ( LED) نسبت به گذشته بسیار سرعت گرفته و کیفیت و طول عمر تابلو هایLED نیز افزایش یافته است.

تجهیزات طراحی و نصب تابلو های روان

برای ساخت نمایشگرهای الکترونیکی به یکسری لوازم و تجهیزاتی نیاز می باشد. در ابتدا لازم است با این تجهیزات آشنا شوید تا بتوانید در کنار شناخت کافی از تجهیزات و روش ساخت تابلو های روان دست به انتخاب مناسب بزنید. تجهیزات طراحی و نصب تابلو های روان در انواع متفاوت با مشخصات مخصوص به خود در بازار موجود هستند.

به طور کلی تجهیزاتی که در طراحی و ساخت تابلو های روان ( LED) مورد استفاده قرار می گیرد، شامل موارد زیر می باشند:

 • ماژول ال ای دی
 • برد کنترل ( مدار فرمان )
 • پاور (منبع تغذیه )
 • قاب تابلو ( فریم یا کابی نت )
 • سیم برق و کابل های تغذیه
 • کابل فلت ( انتقال دیتا)
 • واشر آب بندی
 • دو شاخه صنعتی
 • نرم افزار های طراحی و ایجاد برنامه نمایشگر های تابلو های روان ( دیجیتالی)
طراحی و ساخت تابلوهای LED

نقش ماژول در طراحی و نصب تابلو های روان (دیجیتالی)

ماژول ها قطعات الکترونیکی هستند . بلوک هایی با اندازه هایی متنوع و از قبل ساخته شده با لامپ های ال ای دی که به شکل هایی گوناگون موجود می باشند. در واقع ماژول یک مدار چاپی است که در یک طرف آن، لامپ های ال ای دی به صورت لحیم کاری به درستی نصب شده اند. در طرف دیگر این مدار چاپی قطعات گوناگونی وجود دارد به صورتی که در یک طرف هر ماژول یک ترمینال تغذیه ( دو قطب مثبت و منفی ) و دو هاب قرار گرفته است. می توان این را برداشت کرد که نقش ماژول ها در طراحی و نصب تابلو های روان ( LED) به عنوان بخش ظاهری و نمایشی، کاری بسیار مهم می باشد.

ترمینال های تغذیه، جریان الکتریکی ( نیروی لازم برای عملکرد لامپ های ال ای دی ) را برای ماژول ها فراهم می کند. هاب ها که در دو طرف ماژول ها ( سمت چپ و سمت راست ) قرار دارند به طوری که یکی هاب ورودی و دیگری هاب خروجی می باشد. ترمینال تغذیه دارای دو جایگاه VCC (ترمینال مثبت ) و GND ( ترمینال منفی یا صفر ) می باشد. در پشت ماژول ها فلش هایی طراحی شده که کمک می کنند تا در هنگام طراحی و ساخت تابلو های روان، ماژول ها به درستی و در جهت مناسب کنار هم قرار گرفته و مونتاژ شوند.

انواع ماژول ها با توجه به تعداد ال ای دی هایی که در هر پیکسل قرار می گیرد، متفاوت است. پیکسل جایگاه قرار گیری لامپ های ال ای دی است. تعداد و رنگ ال ای دی های موجود در هر پیکسل ماژول، باعث پیدایش ماژول های تک رنگ، دو رنگ، سه رنگ، هفت رنگ و فول کالر می شود.

led های روی ماژول تابلو روان
led های روی ماژول تابلو روان

فاصله مراکز دو پیکسل کنار هم در کیفیت و نور تابلو روان ( دیجیتالی) اثر گذار است. این فاصله به صورت میلی متر اندازه گیری می شود. هر چه این فاصله کمتر باشد یعنی تراکم پیکسل ها و لامپ های ال ای دی بیشتر است. تراکم بیشتر لامپ های ال ای دی در ساخت تابلو های روان ( LED) ، باعث نور بیشتر، کیفیت بهتر و وضوح بالاتر جزییات نمایشی می شود. در روی هر ماژول با قاب بندی مناسب، سوراخ هایی برای پیچ شدن به قاب تابلو دیجیتالیی طراحی شده است که اتصال ماژول ها به قاب آلومینیومی یا قاب های آماده را فراهم می کند.

شرکت های سازنده ماژول ها در کنار هر ماژول یک کابل فلت ، یک سیم دوطرفه دوتایی ( یک سیم قرمز و یک سیم مشکی) و یک عدد واشر آب بندی که متناسب با قاب همان ماژول تنظیم و ساخته شده است، ارائه می دهند. در ساخت تابلو های روان ( LED) از این تجهیزات برای انتقال داده و جریان به کل مدار استفاده می شود. برای هر لامپ ال ای دی در روی ماژول ها سایه بان برای ال ای دی ها قرار داده شده تا از آسیب آن ها جلوگیری کنند.

ماژول برای تابلو دیجیتالی (روان)
ماژول برای تابلو دیجیتالی (روان)

نقش برد کنترل در طراحی و نصب تابلو های روان

نقش برد کنترل در طراحی و نصب تابلو های LED هم چون قلب می باشد. تنظیم خاموش و روشن شدن تابلو ( عملکرد لامپ های ال ای دی ) توسط اطلاعات برد کنترل می باشد.

برد کنترل ( مدار فرمان ) یک مدار الکترونیکی با انواع قطعات الکتریکی می باشد که برنامه هر تابلو روان ابتدا در برد کنترل پردازش می شود و سپس به ماژول ها جهت اجرا منتقل می شود.

 هر برد کنترل دارای:

 • cpu ( برای پردازش کردن و تجزیه تحلیل داده ها و اطلاعات ورودی )،
 • حافظه های RAM و ROM ( RAM حافظه اصلی برد می باشد در صورتی که اطلاعات مربوطه به نمایش تابلو های روان در حافظه ROM ذخیره می شود. )،
 • جایگاه اتصال سنسور دما ( با اتصال سنسور مناسب می توان دما و درجه حرارت درون تابلو و یا محیط بیرون تابلو را تشخیص داد و بر روی تابلو نمایش داد. )،
 • درگاه اتصال به فلش و  کابل های اتصال شونده به کامپیوتر و
 • هاب ( برای انتقال داده و برنامه ها به ردیف های ماژول ها) می باشد.

در طراحی و ساخت تابلو های روان ( تابلو دیجیتالی) با اندازه ها متفاوت و تعداد ماژول های گوناگون باید به توان یک برد کنترل توجه شود. هر برد کنترل توانایی کنترل تعدادی ماژول را دارا می باشد. این موضوع توسط تعداد هاب های یک برد کنترل مشخص می شود.

هر هاب موجود روی برد کنترل امکان اتصال به یک ردیف از ماژول ها ی تابلو LED را دارد. تعداد ردیف های هر تابلو روان با تعداد هاب های برد کنترل باید یکی باشد.

برد کنترل برای تابلو دیجیتالی ( روان )
برد کنترل برای تابلو دیجیتالی ( روان )
 • دو نوع اصلی برد کنترل در بازار موجود می باشند که در ساخت تابلو های روان مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به نوع طراحی تابلو دیجیتالی ، برد کنترل ساده و یا برد کنترل طیف دار انتخاب می شود. تفاوت این دو نوع برد کنترل ساده می باشد. برد کنترل ساده تنها کاری که انجام می دهد روشن و خاموش کردن ال ای دی های ماژول ها طبق برنامه طراحی شده می باشد. در صورتی که برد کنترل طیف دار علاوه بر خاموش روشن نمودن لامپ های ال ای دی، میزان و شدت نور لامپ ها را نیز کنترل می کنند. این ویژگی باعث ساخت تابلو روانهایی سه بعدی می شود که جذابیت های بی شماری به تابلو روان می بخشد. در ساخت تابلو روان (LED) این نکات را حتما مد نظر قرار دهید تا بتوانید یک تابلو روان با کیفیت و جذاب برای خود تهیه نمایید.

نقش پاور در طراحی و ساخت تابلوهای روان

نقشی که پاور در طراحی و ساخت تابلوهای روان (LED) ایفا می کند، حیاتی و ضروری است، به این دلیل که با دادن ولتاژ و جریان مناسب به تابلو می توان عملکردی مطلوب از تابلو روان دید.

نقش پاور در منبع تغذیه

ولتاژ برق شهری 220 ولت و متناوب می باشد در صورتی که لامپ های سری شده ال ای دی در ماژول ها، به ولتاژ 5 ولتی آن هم به صورت مستقیم نیاز دارند. هر لامپ 5 ولت می خواهد. پاور این ولتاژ220 ولتی را به 5 ولت مستقیم تبدیل کرده و در اختیار لامپ های ال ای دی می گذارد.

 علاوه بر ولتاژ، میزان جریان عبوری از لامپ ها که توسط پاور برقرار می شود یک گزینه مهم می باشد. میزان جریان هر لامپ در هر لحظه  ( در هر لحظه تعداد مشخصی لامپ در هر ماژول روشن می باشد. ) با لامپ های دیگر که در آن لحظه روشن هستند جمع می شود. این جریان برای لامپ های روشن یک ماژول در هر لحظه با جریان سایر ماژول های مرتبط با پاور جمع شده و عدد نهایی، جریان مورد نیاز تابلو روان (LED) ما می باشد. معمولا پاور 40 آمپر  و 5 ولت انتخاب می شود.

ترمینال های طراحی شده بر روی هر پاور:

 • ترمینال های V+ ( ترمینال مثبت ) که از یک تا چند عدد می باشند. به این ترمینال ولتاژ مثبت گفته می شود.
 • ترمینال های V- ( ترمینال منفی ): این ترمینال ها از یک تا چند عدد می باشد که بر روی پاور مورد نظر قرار گرفته است. به این ترمینال ولتاژ صفر نیز گفته می شود.

دو ترمینال مثبت و منفی کنار هم هستند که برای اتصال به برق شهری مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار این ترمینال ها یک بخشی تعبیه شده است که با علامت زمین مشخص شده است. این بخش مورد استفاده قرار نمی گیرد.

پاور برای تابلو روان ( LED)
پاور برای تابلو روان ( LED)

انواع پاور در بازار هستند و این پاور ها وارداتی می باشند . برای ساخت تابلو های روان (LED) ، هر پاور تعداد مشخصی ماژول را پشتیبانی و حمایت می کند. بنابراین ممکن است در یک تابلو روان (LED) بسته به تعداد ماژول های به کار گرفته شده یک یا چند پاور به کار گرفته شود. در هنگام استفاده از پاور مناسب برای طراحی و ساخت تابلو های روان ، باید به خوبی پاور به پشت تابلو محکم شود تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

نقش قاب در طراحی و نصب تابلو های روان(LED)

قاب یا فریم در ساخت تابلو های روان ، برای مونتاژ مناسب کلیه تجهیزات تابلو روان در نظر گرفته شده است. قاب یا فریم هم می تواند از جنس فلز باشد و رنگ الکتروستاتیک کوره ای داشته باشد و هم می تواند از جنس آلمینیوم باشد. فریم آماده توسط شرکت های سازنده طراحی و ساخته می شوند و می توان آن ها را خریداری کرد. البته می توان از یک آلمینیوم کار خواست تا برای تابلو مورد نظر ما با توجه به سایز و تعداد ماژول های به کار گرفته شده  یک قاب با آلمینیوم بسازد.

قاب برای اجزاء تابلو روان (LED)
قاب برای اجزاء تابلو روان (LED)

قاب های آماده توسط دستگاه سی ان سی در مکان های مشخص سوراخ شده است تا در هنگام اتصال ماژول ها به راحتی به یکدیگر پیچ شوند ولی در نوع دست ساز قاب باید در محل سوراخ نمودن قاب، نهایت دقت اعمال شود. اگر اندازه قاب مورد نظر شما به صورت آماده در بازار نبود، می توانید از شرکت سازنده بخواهید تا قاب در اندازه مورد نظر شما را با توجه به نوع ماژول هایتان و تعداد آن ها با کمک دستگاه سی ان سی بسازد ( در واقع قاب تابلوی خود را سفارش دهید ).

نقش فریم در طراحی و نصب تابلو ، علاوه بر آسان نمودن مونتاژ تجهیزات ساخت تابلو روان، برای محافظت از بخش های مختلف در برابر عوامل فیزیکی و جلوگیری از ورود آب و گرد و خاک و سایر عوامل خارجی به درون تابلو موثر می باشد.

قاب های موجود برای ساخت تابلو های روان دو نوع می باشند:

 • نوع اول برای تابلو های خارج و بیرونی به کار گرفته می شود. این تابلو ها بیشتر در معرض آسیب هستند. این قاب ها دارای لبه به طول 5 سانتی متر می باشند. این لبه باعث ایجاد محفظه برای قاب شده و تمام تجهیزات درون قاب قرار می گیرد. در قاب های بیرونی برای کل تابلو و قاب یک درپوش نیز برای پشت کار با واشر بندی و اتصال محکم در نظر گرفته شده است. اما در نمونه دست ساز برای قاب باید یک درپوش مناسب قرار داد.
 • نوع دوم برای تابلو های درونی می باشد که فاقد لبه بوده و به اندازه ماژول ها می باشد (مثلا ممکن است جهت قرار گیری در ویترین مغازه در نظر گرفته شده باشد.).
کابل برای تابلو دیجیتالی
کابل برای تابلو دیجیتالی

نقش کابل فلت در طراحی و نصب تابلو های روان

نقش کابل فلت ( کابل انتقال دیتا ) در طراحی و نصب تابلو های روان به این شکل می باشد که به انتقال اطلاعات از برد کنترل به اولین ماژول هر ردیف کمک می کند و سپس توسط این کابل ها اطلاعات از یک ماژول به ماژول بعدی تا ماژول آخر در همان ردیف کمک می کند.

کابل فلت معمولا 16 رشته ای می باشند و در اندازه های خاصی در بازار موجود هستند. در صورتی که نیازمند کابل فلتی با طول بیشتر در ساخت تابلو روان خود بودید، می توانید از کابل های فلت رولی استفاده کنید. به این شکل که طول مورد نیاز خود از کابل فلت را اندازه گرفته و جدا می نمایید. سپس در دو سر کابل کانکتور یا سوکت IDC قرار می دهید تا بتواند در اتصالات ساخت تابلو روان مورد استفاده قرار بگیرد.

سایر تجهیزات مورد نیاز برای ساخت تابلو های روان اعم از سیم برق، واشر آب بندی و دو شاخه صنعتی با توجه به تابلو و نوع مورد نیاز، از بازار تهیه می شود.

مونتاژ کلیه تجهیزات و ساخت تابلو روان

تا اینجا هر آن چه که برای طراحی، ساخت و نصب تابلو های روان مورد نیاز بود رو توضیح دادیم. حالا وقت آن رسیده که این تجهیزات در کنار هم قرار بگیرند و تابلو روان ما تشکیل بشود. مونتاژ کلیه تجهیزات باید به درستی انحام گیرد تا در ساخت تابلو روان خود موفق عمل کرده باشیم.

 1. ابتدا ماژول های مورد نظر را ( برای ساختن صفحه نمایشی خود ) با در نظر گرفتن جهت صحیح در کنار هم و در درون قاب تهیه شده برای آن قرار می دهیم . محل سوراخ های قاب در محل سوراخ های ماژول ها قرار می گیرد و بر هم منطبق باشد. با استفاده از پیچ گوشتی و پیچ های مناسب، ماژول ها به قاب به طور محکم متصل می شوند. قاب به گونه ای طراحی شده است که هیچ گونه فاصله یا درزی بین ماژول ها در ردیف ها و ستون ها نباشد.
برد تغذیه برای تابلو روان ( دیجیتالی)
برد تغذیه برای تابلو روان ( دیجیتالی)

2. سپس با کمک کابل فلت ( انتقال داده ) هاب خروجی اولین ماژول در هر ردیف به هاب ورودی ماژول همجوارش در همان ردیف متصل می شود.  اتصالات کابل فلت فقط در ردیف های ماژول صورت می گیرد و هیچ گونه اتصال انتقال داده بین دو ماژول در یک ستون ( دو ردیف کنار هم ) صورت نمی گیرد. هاب خروجی آخرین ماژول در هر ردیف به سیم یا کابلی متصل نمی شود.

3. با کمک سیم های دو تایی  ( قرمز و مشکی ) ترمینال تغذیه دو ماژول در یک ستون به هم متصل می شود. در ساخت تابلو روان اتصال هایی از این دست هرگز بین دو ماژول در یک ردیف اتفاق نمی افتد. در این اتصالات ترمینال مثبت ( VCC) دو ماژول با سیم مشکی و ترمینال منفی (GND) دو ماژول با سیم قرمز به هم متصل می شود.

4. سر نزدیک تر یکی از دو ترمینال در مرحله قبل به قطب و یا ترمینال هم نام خود در روی پاور مناسب ساخت تابلو روان متصل می شود.  برای همه ماژول های موجود در تابلو روان، تمامی این کار ها برای داشتن جریان برق انجام می گیرد.

5. برای انتقال برنامه طراحی شده برای تابلو دیجیتالی که از طریق برد در اختیار تابلو و نمایشگر قرار می گیرد دوباره به کابل های فلت احتیاج داریم. کافی است در هر ردیف هاب ورودی اولین ماژول در آن ردیف ( ردیف اول) توسط کابل انتقال داده  به هاب موجود  ( شماره 1 برای ردیف 1) که معمولا هاب 12 که روی برد کنترل است ، متصل می شود.  این کار برای همه ماژول های اول هر ردیف تکرار می شود. ماژول هر ردیف به هاب هم شماره خود روی برد کنترل اتصال می یابد. ترمینال های تغذیه برد نیز توسط سیم های برق به پاور متصل می شود.

برای راحتی کار در آینده، بعد از ساخت و مونتاژ تابلو روان، یک کابل به جایگاه فلش برد وصل کنید. زیرا بعد از مونتاژ تجهیزات دسترسی به این قسمت و اعمال برنامه های جدید به تابلو سخت می شود. اتصال فلش و انتقال برنامه جدید توسط این کابل راحت تر صورت می گیرد.

6. در ترمینال های مشخص شده بر روی پاور برای دو شاخه، سیم های دو شاخه مناسب را به پاور به درستی متصل می کنیم.

7. واشر های آب بندی را بر روی ماژول ها و قاب قرار می دهیم. دو شاخه و کابل برد خروجی از تابلو را از طریق شیاری کوچک از تابلو خارج می نماییم و نهایتاً درب پشتی قاب تابلو گذاشته می شود. شیار خروجی به خوبی پوشش داده می شود تا آب، گرد و خاک و سایر عوامل نتوانند به تابلو وارد گردند.

8. تابلو به دقت و با ارتفاع و جایگاه مناسب در بیرون یا درون محیط مورد نظر نصب می شود.

9. دو شاخه مربوطه به برق شهری متصل می گردد و نمایشگر تابلو به کار می افتد.

اگر اتصالات درست نباشد و ترمینال های مثبت به هم و منفی به هم وصل نباشد ال ای دی ها و یا حتی برد می سوزد. در اتصالات هم نام بودن ترمینال های اتصالی بسیار مهم می باشد . حتما چک کنید.

یک ویژگی مهم طراحی و ساخت تابلو های روان

از میان تابلو های تبلیغاتی، این تابلو روان هست که هر زمان که بخواهید می توانید به راحتی و با صرف کمترین هزینه ممکن، بدون بر هم زدن ساختار اصلی تابلو، محتوای تابلو را به روز یا به کلی تغییر دهید. پس نگران تغییرات روز به روز در این حیطه نباشید.

نرم افزار طراحی و ساخت تابلو دیجیتالی (تابلو ال ای دی)

در بازار انواع زیادی نرم افزار هستند که می توانید برای نمایش تابلو های تبلیغاتی روان از آن ها استفاده کنید. نرم افزار ساخت تابلو روان این امکان را می دهد تا بتوانیم روز به روز با طراحی های جدید تابلو خود را نیز به روز کنیم. برای آشنایی شما با این نوع طراحی ها با نرم افزار، ساده ترین حالت را در نظر گرفته و برای شما نحوه کار نرم افزار های طراحی مرتبط با ساخت تابلو های روان را توضیح می دهیم. نرم افزار مورد نظر ما برای تابلو های تک رنگ کارایی دارد.

در زیر مشاهده می کنید که نرم افزار HD ( نرم افزاری که برای تابلو تک رنگ ما متون و تصاویر را پیکر بندی می کند و به آن ها حرکت می بخشد ) ایکون هایی متنوع در نوار های منویی دارد که امکان اعمال متن، تصویر، ساعت و زمان یا حتی دما را برای تابلو روان شما طراحی می کند.

در ابتدا  برای طراحی برنامه تابلو LED ( تابلو دیجیتالی ) باید یک نرم افزار مناسب دانلود و نصب کنید :

 • در قدم اول باید نوع برد کنترل مورد استفاده در ساخت تابلو روان را بدانید. برند برد و نوع آن روی بدنه برد به عنوان مشخصات آن ذکر شده است.
تصویر یک برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)
تصویر یک برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)
 • در آغاز کار سراغ گزینه فایل در منو اول می روید و یک صفحه جدید می سازید. برای تنظیمات صفحه نمایش در بخش تنظیمات، نوع برد، اندازه تابلو و سایر مشخصات مربوط به تابلو که  در صفحه باز شده از شما خواسته شده، درج می گردد. برای اندازه تابلو در طول و ارتفاع، باید تعداد ماژول های به کار گرفته شده در طول و ارتفاع را در نظر بگیرید. برای اینکار کافی است که تعداد ماژول ها را در اندازه ماژول های قرار گرفته در طول و ارتفاع ضرب کنید. مثلا در طول و ارتفاع هر کدام دو ماژول می باشد. ارتفاع هر ماژول 16 و طول آن 32 است. پس در ارتفاع 32 و در طول 64 ال ای دی می باشد.
تصویر دوم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)
تصویر دوم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)
 • پس از انجام این کار در صفحه مشخص شده در سمت چپ تصویر مشاهده می کنید که آیکونی ظاهر می شود و در مرکز صفحه یه صفحه مشکی ( نمونه تابلو روان نمایشی ما به صورت پیش فرض ) ایجاد می گردد. در سمت چپ در زیر صفحه آیکون برنامه ظاهر شده که به ما می گوید باید برنامه مورد نظر جهت ساخت تابلو روان را انتخاب کنیم. با توجه به منوی ابزار و نوع برنامه مورد نظر یکی از گزینه های منوی ابزار که شامل متن، تصویر، زمان و … می باشد انتخاب می شود. با انتخاب این گزینه آیکونی در زیر آیکون برنامه با نام گزینه انتخابی مشخص می شود. در اینجا ما گزینه TEXT را انتخاب نمودیم.
تصویر سوم برای نرم افزار تابلو روان (دیجیتالی)
تصویر سوم برای نرم افزار تابلو روان (دیجیتالی)
 • سپس در صفحه مشکی متن مورد نظر خود را تایپ می کنیم. برای انجام این کار در پایین صفحه جایگاهی برای تایپ ایجاد می شود که هر چه در اینجا تایپ شود در صفحه مشکی وسط صفحه نیز اعمال می گردد. اندازه و فونت متن مورد نظر را با توجه به سلیقه و نوع تابلو روان تنظیم می کنیم. برای انجام این کار در قسمت پایین صفحه گزینه ها یی در نظر گرفته شده است.
تصویر چهارم برای نرم افزار تابلو روان (LED)
تصویر چهارم برای نرم افزار تابلو روان (LED)
تصویر پنجم برای نرم افزار تابلو روان (LED)
تصویر پنجم برای نرم افزار تابلو روان (LED)
 • در این قسمت پایین صفحه گزینه های مربوط به افکت متن، نوع حرکت و سرعت حرکت متن در نمایشگر وجود دارند که گزینه مناسب انتخاب می شود.
 • اگر می خواهید متن دیگر یا برنامه ای دیگر به طراحی تابلو LED خود اضافه کنید روی گزینه برنامه از منوی ابزار کلیک کنید و مجدد متن دیگری را بنویسید و تنظیم نمایید.
تصویر ششم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی ( LED)
تصویر ششم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی ( LED)
 • البته امکان تایپ دو متن در یک صفحه وجود دارد . مثلا می توانید به جای متن دوم یک تصویر در همان صفحه داشته باشید. برای این کار بدون نیاز به گزینه برنامه روی متن یا تصویر یا هر چه می خواهید کلیک کنید. مشاهده می شود که در همان برنامه قبل گزینه مورد نظر شما اعمال می شود.
تصویر هفتم برای نرم افزار تابلو روان ( دیجیتالی)
تصویر هفتم برای نرم افزار تابلو روان ( دیجیتالی)
 • در منوی سوم نرم افزار، تنظیم زمان قید شده که در بیشتر تابلو های روان اعمال می شود. از این قسمت تحت یک برنامه جدید، زمان را در مرحله بعد برای تابلو در نظر بگیرید. با انتخاب این بخش ساعت به طور خودکار بر صفحه نمایشی پیش فرض مطابق ساعت سیستم ظاهر می شود.
تصویر هشتم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)
تصویر هشتم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)
 • این منو در نرم افزار امکان پیش نمایش طرح مورد نظر را نیز به ما می دهد تا احیانا ایرادات طرح ایجاد شده رفع بشود. درصورت متصل بودن برد کنترل به سیستم تان می توانید با گزینه ارسال طرح ایجاد شده را به برد و سپش نمایشگر انتقال دهید. در صورت عدم اتصال با کمک فلش این کار صورت می گیرد که برنامه به فلش انتقال می یابد و فلش برنامه را به برد کنترل انتقال می دهد.
تصویر نهم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)
تصویر نهم برای نرم افزار تابلو دیجیتالی (LED)

در این مقاله هدف اصلی ما، آشنایی شما با طراحی و نصب تابلو های روان و چگونگی ساخت این تابلو ها بود. در ابتدا برای شما تجهیزات مورد استفاده برای ساخت تابلو روان به طور جداگانه تشریح و بررسی شد، سپس این تجهیزات با طرحی مناسب کنار هم مونتاژ شد و تابلو دیجیتالی ما ساخته شد. در دنیای تبلیغات، تابلو های دیجیتالی با داشتن قابلیت تحرک متن و تصاویر و توانایی ارائه ویدئو کمک به تبلیغات وسیع تر و کامل تر می نماید. شما می توانید در یک قاب کوچک با داشتن نمایشگری ساده، بیشترین میزان متن و جمله ها را برای مخاطبان و مشتریان خود ارائه دهید. این تابلو ها دارای رنگ و ترکیب رنگی متنوع، اندازه هایی متفاوت، برنامه ها و طراحی خصوصی و هم چنین انیمیشن های گوناگون قابل تهیه و طراحی می باشد. بقیه مراحل به شما بر می گردد، اینکه چه رنگ و برنامه ای برای کار خود و یا مخاطبانتان می پسندید و سلیقه شما چه می باشد. امیدواریم این مقاله شما را به اندازه کافی با طراحی و نصب تابلو های روان و ساخت صحیح این تابلو ها آشنا کرده باشد. از همراهی شما تا پایان مقاله متشکریم.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید به آدرس اینترنتی sarir-tasvit.ir و یا پیج اینستاگرام ما مراجعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس