ساخت

ساخت تابلو چلنیوم

از دیر باز تا به اکنون راه های تبلیغاتی گوناگونی برای تبلیغ و معرفی حرفه یا محصول  افراد به مشتری و مردم طراحی و اجرا شده اند. در دنیا و بازار کار تبلیغ بخش ویژه ای از کار تلقی می شود که به کمک آن می توان حرفه و زمینه کاری یا محصول خود را به دیگران شناساند. بازتاب این شناساندن و شناخته شدن به طور حتم موفقیت را در پی دارد. تابلو های چلنیوم در زمره این چنین کارهای تبلیغاتی قرار می گیرند. تا قبل از ورود تابلو های چلنیوم به بازار کار و تبلیغات، تابلو های ال ای دی ثابت و روان و هم چنین تابلو های تبلیغاتی برجسته با لبه های استیل و غیره مورد استفاده قرار می گرفتند . ساخت تابلو های چلنیوم به دلیل جذابیت ها و زیبایی های بیشتری که به واسطه نورپردازی های بسیار متنوع از خود نشان می داد شهرت بیشتری پیدا کرد. تنوع زیاد تابلو ها چلنیوم در کنار طراحی ، تهیه و نصب آسان و قابلیت های دیگر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 در این مقاله قصد داریم تا با مراحل ساخت و چگونگی طراحی تابلو های چلنیوم آشنا شویم و انواع متفاوت و زیبای این تابلو ها را به شما معرفی نماییم. اگر قصد آشنایی با تابلو های چلنیوم را دارید از شما دعوت می کنم تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

حروف های رنگارنگ در ساخت تابلو چلنیوم
ساخت تابلو چلنیوم

چلنیوم ماده اصلی در ساخت تابلو چلنیوم

خیلی جالب است اگر بدانید !!!!!

چلنیوم نامی است که بر آلیاژ مشترک از آلومینیوم و استیل گذاشته شده است. چنل ( channel ) به خاصیت انعطاف پذیری و خم شدگی راحت این آلیاژ اشاره دارد و بخش یوم از آلومینیوم گرفته شده است. آلیاژی ترکیبی که ویژگی های آلومینیوم و استیل را به ارث برده است.

آلمینیوم در ساخت تابلو چلنیوم
آلمینیوم در ساخت تابلو چلنیوم

چلنیوم، این آلیاژ پر کاربرد و شناخته شده اولین بار توسط شرکت mci  اسپانیا ساخته شد و در انواع مختلف و با کیفیت به شکل ورقه هایی با ضخامت و قطر های مخصوص و مشخص به تمام نقاط جهان صادر گردید. بعد از اسپانیا کشور تایوان نیز خود اقدام به ساخت چلنیوم کرد و بعد از ان ها کشور چین پا در این عرصه نهاد و اقدام به تولید چلنیوم کرد اما با چند تفاوت کاملا مشهود. چلنیوم تولیدی چین نسبت به نوع اصلی ان که در اسپانیا تولید می شد ضخامت کمتر و بی کیفیت تری داشت هم چنین ثبات و ماندگاری رنگ آن به اندازه نوع اصلی چلنیوم تولید شده نیست ولی با این وجود قیمت پایین آن و قابلیت انعطاف پذیری راحت تر این نمونه از چلنیوم که به راحتی برای کلمات و حروف کوچک قابل استفاده بود، باعث استفاده فراوان از ان در ساخت تابلو های چلنیومی می شود. برای ساخت حروف کوچک که نیاز به ظرافت کاری بیشتری و در نتیجه انعطاف بیشتر دارند نیز مناسب هستند.

ورق های ساخت تابلو چلنیوم در رنگ های مختلف
ورق های ساخت تابلو چلنیوم در رنگ های مختلف

حضور آلیاژ ترکیبی چلنیوم در ایران و استفاده از آن در ساخت تابلو های برجسته چلنیوم نزدیک به 30 سال سابقه دارد. نا گفته نماند که اسم این آلیاژ چنلیوم می باشد ولی در ایران در بین مردم نام چلنیوم عمومیت بیشتری یافته است و به این نام رایج شده است.

ویژگی ساخت تابلو چلنیوم در لبه گزاری تابلوهای چلنیوم

طبق تعریف چلنیوم ( مورد استفاده در ساخت تابلو های چلنیوم) این آلیاژ خصوصیات آلومینیوم و استیل که در ترکیبات آن به کار گرفته شده اند دارا می باشد. براق بودن چلنیوم و حالت درخشان آن به خاطر وجود استیل می باشد. اما ویژگی انعطاف پذیری جالب چلنیوم در کنار مقاومت در برابر رطوبت، آب، گرد و غبار و سایر عوامل محیطی در کنار سبک بودن به خاطر فلز ارزشمند آلومینیوم می باشد. ساخت تابلو های چلنیوم با در نظر گرفتن این خصوصیات منحصر به فرد مفید واقع شده است.

براق و درخشان در کنار قابلیت طرح و شکل پذیری آسان از ویژگی های ساخت چلنیوم
براق و درخشان در کنار قابلیت طرح و شکل پذیری آسان از ویژگی های ساخت چلنیوم
شکل سه بعدی در ساخت تابلو چلنیوم

تابلو های چلنیوم باعث ورود تابلو های سه بعدی به عرصه تبلیغات شدند. تفاوت خاص و زیبایی بی نظیر این تابلو ها آن ها را در نظر همگان مورد توجه قرار داده است. به دلیل اینکه چلنیوم گرد و غبار به خود نمی گیرد درخشندگی و قابلیت استیل مانند ان در روز نیز جذابیت دارد و در شب با رقص نور و نور لامپ ها چشم هر بیننده ای را متحیر می کند.

تابلو های چلنیوم نسل ترکیبی تابلو از پلاستیک و فلز می باشند. بخش پلاستیم مربوط به رویه کار که پلاکسی گلاس ( پلاستیک فشرده ) و هم چنین سطح قرار گیری و نصب لامپ ها پی وی سی ( پلاستیک فشرده ) می باشند و لبه کار از چلنیوم بوده که فلز می باشد.

ترکیبات موجود در ساخت تابلو چلنیوم

سه ترکیب موجود در تصویر را مشاهده کنید: پی وی سی و پلکسی هر دو پلاستیک فشرده هستند و چلنیوم ترکیبی از فلزات. شکلی سه بعدی و حجم دار در نتیجه این ترکیبات به وجود آمده است.

ظاهر چلنیوم مورد کاربرد در ساخت تابلوهای چلنیوم

در ابتدای تولید چلنیوم و حتی همین حال حاضر این آلیاژ بسیار سودمند به صورت ورقه هایی با ضخامت های گوناگون و عرض های متفاوت ( به طور معمول 7، 9 و 11 سانی متر) تولید می شود. رنگ هایی بسیار متنوع دارد که رنگ های مشکی، طلایی و نقره ای از بقیه رنگ ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

پس از تولید و طراحی به شکل ورقه یک روکش نازک پلاستیکی بر روی این ورقه ها قرار می گیرد . این روکش از صدمات و وارد شدن خراش و ضربه در حین کار بر روی چلنیوم پیش گیری می کند. اما باید توجه کرد که بعد از اتمام کار و قبل از نصب تابلو بایستی این ورقه نازک محافظ از روی ورقه های چلنیوم برداشته شود به این دلیل که وقتی این لایه در معرض نور خورشید قرار می گیرد امکان چسپیدن به چلنیوم برای ان می باشد. این اتفاق و چسپیدن لایه محافظ به چلنیوم باعث بروز مشکلات در ورقه های چلنیوم شده و جذابیت و درخشانی که مورد انتظار ماست را از کار می گیرد که در اثر جذب گرد و غبار اتفاق می افتد.

لبه گذاری در ظاهر ساخت تابلو چلنیوم

در لبه بالایی ورقه های چلنیوم یک قسمت در نظر گرفته شده است که در زمان لبه گذاری حروف به صورت نواری بایک برداشته می شود تا بتوان آن را به رویه کار حروف ( پلکسی گلاس ) با چسب متصل نمود.

روکش نایلونی بر روی ورقه چلنیوم قابل رویت می باشد. نوار مشکی همان نوار اسفنجی گردگیر است.

در لبه پایینی ورقه های چلنیوم یه نوار اسفنجی قرار گرفته است که به نوار گردگیر معروف است. این نوار اسفنجی بعد از اتصال حروف برجسته آماده شده به زمینه پی وی سی  کار که لامپ های مورد نظر روی ان قرار دارد از نشت و ورود گرد و غبار موجود در هوا و آب به درون محفظه توخالی حروف برجسته ممانعت می کند. در این فضا مهم ترین بخش حضور یافته لامپ های ال ای دی می باشند که نشت این عوامل باعث سوختن و خرابی مدار ان ها می شود. پس طراحی این نوار گردگیر در لبه ورقه های چلنیوم یک تدبیر خردمندانه برای ساخت تابلو های چلنیوم محسوب می شود.

نمونه ای از ساخت تابلو چلنیوم

ناگفته نماند

قبل از حضور چلنیوم و ساخت تابلو های چلنیوم در صنعت تابلو سازی، تابلو های برجسته نیز تولید می شدند. اما برای لبه گذاری ان ها از مواد موجود همانند پلکسی و استیل استفاده می شد. همانطور که مطلع هستید این دو ( پلکسی و استیل ) سخت و غیر قابل انعطاف می باشند یعنی به سختی برای دور گذاری حروف حالت می پذیرند و برای کار گذاشتن برای لبه حروف به سختی به آن ها زوایای لازم داده می شد. ولی جایگزین شدن چلنیوم راحتی زیادی به این کار بخشید و  با وارد شدن به عرصه تبلیغات جهان مورد استقبال صنعت تابلو سازی قرار گرفت.

مراحل ساخت تابلو های برجسته چلنیوم

برای ساخت هر نوع تابلو تبلیغاتی مراحلی برای ساخت انجام میگیرد که برای انجام کار حتما باید این مراحل به ترتیب اجرا گردد در غیر اینصورت یک قسمتی از ساخت تابلو چلنیوم با مشکل مواجه خواهد شد به همین ترتیب مراحل ساخت تابلو چلنیوم به قرار زیر است :

 1. طراحی حروف  در ساخت تابلو های چلنیوم
 2. اتصال ورقه چلنیومی به اطراف حروف پلکسی مرحله ای مهم در ساخت تابلو های چلنیوم
 3. نصب لامپ های smd ( نوعی لامپ ال ای دی ) در ساخت تابلوهای چلنیوم
 4. انتخاب آداپتور مناسب
 5. مونتاژ حروف برجسته ساخته شده روی صفحه پی وی سی پوشانده شده با لامپ

1. طراحی حروف  در ساخت تابلو های چلنیوم

طراحی حروف نیز دارای مراحل متعددی است که این مراحل ساخت به شکل زیر می باشد.

 • برش حروف طراحی شده بر روی صفحات پلکسی در ساخت تابلو های چلنیوم
 • چلنیوم و ارتفاع بخشیدن به حروف ( به حجم رسانی حروف ) در ساخت تابلو

برای طراحی و پیاده سازی حروف از نرم افزار کرل یا اتو کد استفاده می شود. کافی است این نرم افزار را دانلود کنید و نحوه کار با ان را فرا گیرید. می توانید حروف مد نظر جهت ساخت تابلو های برجسته چلنیومی را با هر اندازه ای که می خواهید و با هر نوع خط و فونت مطابق سلیقه مشتری و نوع تابلوی تبلیغاتی طراحی کنید.

ساخت تابلو چلنیوم با کورل
ساخت تابلو چلنیوم با کورل

این تصویر نحوه طراحی توسط نرم افزار کرل را نمایش می دهد. در تصویر سمت چپ در نهایت حروف مد نظر به صورت جداگانه و به شکلی که کمترین صفحه پلکسی با کم ترین دور ریخت مصرف شود، در می آیند.

برش حروف طراحی شده بر روی صفحات پلکسی در ساخت تابلو های چلنیوم

حروف طراحی شده توسط نرم افزار به دستگاه لیزر داده می شود و این دستگاه کاملا مطابق با برنامه داده شده آن را بر روی صفحات پلاکسی گلاس پیاده می کند  ( صفحات پلکسی بر خلاف چلنیوم نور را از خود عبور می دهند). این کار با دقت زیاد و کاملا تمیز و حرفه ای انجام می گیرد. صفحات پلاکسی قسمت رویی حروف برجسته هستند که در سطح کار قرار می گیرند.

برش لیزری بر روی صفحات پلکسی گلاس

چلنیوم و ارتفاع بخشیدن به حروف ( به حجم رسانی حروف ) در ساخت تابلو

بعد از این کار بایستی ورقات چلنیومی که قطر های متفاوتی دارند برای ضخامت بخشیدن و ایجاد ارتفاع برای حروف طراحی شده دور تا دور حروف بر روی پلاکسی قرار بگیرند. برای خم نمودن و ایجاد زاویه در ورقه های چلنیومی جهت ایجاد ضخامت در حروف هم می توان کار را به دستگاه ساخت حروف چلنیوم سپرد و هم می توان به صورت سنتی و دستی این کار را انجام داد.

استفاده از دستگاه برای ساخت ارتفاع تابلو چلنیوم

در روش دستگاهی برنامه حروف به دستگاه ساخت چلنیوم داده می شود و ورقه قرار گرفته در دستگاه طبق فرمان داده شده از طریق نرم افزار مرتبط با دستگاه در جاهای دقیق و مشخص اقدام به خم کردن یا زاویه بخشیدن به ورقات چلنیوم می شود. دقت دستگاه بالاست و سبب سرعت بخشی به کار می شود. فقط باید برنامه درستی به دستگاه داد تا نتیجه صحیح و رضایت بخشی به ما بدهد.

خم نمودن ورقه ها با دستگاه ساخت تابلو چلنیوم

در تصویر نحوه کار با دستگاه ساخت حروف چلنیومی نشان داده شده است. توجه کنید ورقه چلنیومی چگونه قرار گرفته است.

خم نمودن ورقه ها با دستگاه ساخت تابلو چلنیوم

این دستگاه به کامپیوتر مرتبط است و طبق برنامه توسط میله ها و تیغه های برش خود عملیات خم نمودن یا برش ورقه های چلنیومی را به انجام می رساند.

استفاده از دست برای ساخت ارتفاع تابلو چلنیوم

روش دوم روش دستی و سنتی می باشد. افرادی که با این روش مشغول به فعالیت می باشند معتقدند که کار با چلنیوم یک هنر است و هنر را باید با دست انجام داد پس به صورت دستی این کار را انجام می دهند و انجام دادن ان برایشان بسیار خوشایند می باشد. با اندازه گرفتن دور تا دور حروف و قسمت هایی که باید ورقه خم یا زاویه دار شود مشخص می شود. سپس به اندازه محیط حرف مورد نظر به اضافه 2 تا 5 سانتی متر اضافه جهت برطرف کردن امکان خطا هنگام اندازه گیری و وصل نمودن دو لبه به هم بر روی ورقات چلنیوم اندازه گیری و با چاقوی برش فلزات برش داده می شود.

ساخت تابلو چلنیوم با دست

روش دستی ساخت یا کار با ورقه های تابلو چلنیومی برای احاطه دو تا دور حروف از جنس پلکسی گلاس

2. اتصال ورقه چلنیومی به اطراف حروف پلکسی مرحله ای مهم در ساخت تابلو های چلنیوم

 هم رویه کار و هم لبه های چلنیومی در محل اتصال به اندازه 1 سانتی متر از لبه کار روکش های موجود بر روی پلاکسی و چلنیوم با تیز بر جدا می شود تا اتصال میان این دو به خوبی صورت بگیرد ( مواظب باشید به چلنیوم اسیب و خراش وارد نکنید ). سپس لبه چلنیومی در اطراف پلاکسی که حرف بر روی ان طراحی شده قرار می گیرد. با چسب های محکم و مخصوص ( معمولا چسب 123 و اسپری ) لبه ها از درون کار چسب زده می شود و محکم می شود.

ساخت تابلو چلنیوم با ثابت کردن بر روی میز کار

نحوه ثابت کردن چلنیوم در اطراف حروف از جنس پلکسی : به میز کار توجه کنید. دارای منافذ می باشد که با فرو رفتن میله هایی در ان در اطراف طرح این دو لایه به طور بسیار محکم در کنار هم قرار می گیرند. بعد از محکم نمودن کار با کمک چسب لبه دو لایه در محل تماس با یکدیگر به هم بدون هیچ درز و شکافی چسبیده می شود.

3. نصب لامپ های smd ( نوعی لامپ ال ای دی ) در ساخت تابلوهای چلنیوم

 جهت نور پردازی و اتصال لامپ ها ال ای دی از صفحات پی وی سی استفاده می شود. صفحات پی وی سی توسط دستگاه سی ان سی مطابق با حروف مد نظر تابلوی چلنیوم برش داده می شود. لامپ هایی که در تابلو های چلنیوم جهت نورپردازی استفاده می شود از نوع    smd (نواری، بلوکی و غیره ) می باشند. این نوع لامپ های ال ای دی بر روی صفحه پی وی سی در فاصله های مناسب و تراکم مشخص قرار می گیرند. در شکل زیر نمایش نحوه کارگذاشتن لامپ های smd بلوکی بر روی ورقه پی وی سی در ساخت تابلو چلنیوم را مشاهده می کنید.

کار گذاشتن ال ای دی در ساخت تابلو چلنیوم ساده
گذاشتن ال ای دی در ساخت تابلو چلنیوم

سیم متصل شده به لامپ های اس ام دی به پشت صفحه پی وی سی منتقل می شود. سر های منفی لامپ ها به هم و سر های مثبت نیز به هم متصل می شود سپس تمامی سیم ها به هم سری می شوند و به آداپتور مناسب متصل می گردند.

4. ساخت تابلو چلنیوم با انتخاب آداپتور مناسب

انواع اداپتور در ساخت تابلو چلنیوم

برای انتخاب آداپتور مناسب در طراحی و ساخت تابلو های چلنیوم باید به مشخصات لامپ های ال ای دی که بر روی بسته ان ها قید شده است توجه شود.

برای این انتخاب سه عامل باید مد نظر قرار بگیرد که شامل موارد زیر میباشد.

 1. ولتاژ
 2. توان
 3. جریان مدار
نمونه ای از بر چسب لامپ های smd در ساخت تابلو چلنیوم
نمونه ای از بر چسب لامپ های smd در ساخت تابلو چلنیوم

ولتاژ

برای تعیین ولتاژ همان ولتاژ مصرفی لامپ های ال ای دی مد نظر قرار می گیرد. لامپ های ال ای دی معمولا 12 ولت می باشند. و چون معمولا این لامپ ها به طور موازی به هم اتصال می یابند ولتاژ مصرفی آن ها با هم برابر و با ولتاژ آداپتور یکی است. پس معمولا ولتاژ آداپتور انتخابی را 12 ولت در نظر می گیرند.

نحوه قرار گیری ال ای دی در ساخت تابلو چلنیوم

با توجه به وصل شدن موازی لامپ ها ولتاژ آداپتور با هر کدام از لامپ ها برابر است. و ولتاژهمه لامپ ها نیز با هم برابر می باشد.

توان

برای تعیین توان مصرفی آداپتور به توان لامپ ها نگاه می کنیم. به طور مثال اگر توان لامپ های نواری ال ای دی 3 وات بر متر باشد یعنی در هر متر 3 وات توان دارد. پس اگر 5 متر لامپ استفاده شده توان آداپتور برای کل سیستم باید 15 وات بر متر باشد البته این میزان را معمولا بیشتر در نظر می گیرند تا خطایی پیش نیاید.

جریان

برای به دست آوردن جریان مورد انتظار از آداپتور توان کل را بر ولتاژ کلی تقسیم کرده و عدد به دست امده جریان مدار تابلو های چلنیوم را به ما نشان می دهد. که در این مورد نیز آداپتور ما اگر جریان بالاتر نسبت به این عدد را ساپورت بکند خیلی بهتر است.

مشخصات تغذیه در ساخت تابلو چلنیوم با آمپراژ و ولتاژ مناسب

مشخصات قید شده بر روی آداپتور و تطابق با موارد مورد انتظار و محاسبه شده از ولتاژ، توان مصرفی و جریان مدار

5. مونتاژ حروف برجسته ساخته شده روی صفحه پی وی سی پوشانده شده با لامپ

پس از تنظیمات مربوط به لامپ ها نوبت به مونتاژ کردن حروف برجسته چلنیومی ساخته شده بر روی صفحات پی وی سی می شود. که باید به دقت و مهارت لازم متصل بشوند.  بعد از این کار کل مجموعه را بر روی جایگاه مناسب و طراحی شده ( زمینه کار ) که ممکن است از چوب، کامپوزیت و یا فلز باشد و یا حتی بر روی سنگ های ساختمان متصل می شود. سیم مربوط به لامپ ها از پشت کار به طور حرفه ای گذرانده می شود و از طریق اداپتور مناسب به منبع تغذیه یا ترانس ( برق شهری 12 ولت ) متصل می شود و در نهایت با این مونتاژ ساخت تابلو چلنیوم به اتمام می رسد.

نمایی کلی از ساخت تابلو چلنیوم

شکل شمایی کلی از نحوه ساخت و تولید تابلوهای برجسته چلنیوم

مشاهده و درک درست آن چه اتفاق افتاده است.

ساخت انواع تابلو های بر جسته چلنیوم

تابلو های چلنیوم در کنار جذابیت های تبلیغاتی فراوانی که دارند انواع زیادی را شامل می شوند. تنوع زیاد در تابلو های چلنیوم به واسطه نور پردازی های متنوع و به کار گیری لامپ هایی متنوع امکان پذیر می باشد. در کنار این موضوع رنگ های زیاد چلنیوم و امکان ترکیبات متفاوت چلنیوم باعث هم پوشانی سلایق متعدد و متفاوت افراد شده است. البته قیمت این تابلو ها متفاوت می باشد که این تفاوت با توجه به مواد و وسایل مورد استفاده در ساخت تابلو های چلنیوم و نحوه نصب و مونتاژ ان ها در نظر گرفته می شود. در ادامه تعدادی از تابلو های چلنیوم که در عین داشتن تفاوت ها در خانواده تابلو های بر جسته چلنیوم قرار می گیرند به طور مختصر به شما معرفی می کنیم.

 • تابلو های چلنیوم ساده
 • تابلو های چلنیوم پلکسی دوبل
 • تابلو چلنیوم RGB
 • تابلو چلنیوم فول کالر
 • تابلو چلنیوم پانچ
 • تابلو چلنیوم کریستالی
 • تابلو چلنیوم طلایی
 • تابلو چلنیوم لتر مکس

در ادامه شما را با نحوه ساخت آنها و شکل ظاهری آنها آشنا خواهیم کرد تا انتخاب برای شما آسان گردد. گاهی می توان دو یا چند نمونه از این انواع تابلو های چلنیوم را با هم تلفیق نمود و نمونه های جدید و خلاقانه  تابلو های چلنیوم را ساخت و به وجود آورد . به هر حال نوع مواد و وسایل، رنگ و نوع تابلو تحت نظر شما و سلیقه شخصی شما توسط استاد کاران حرفه ای و متخصص طراحی می شود. پس نگران نباشید و شروع به ایده پردازی کنید.

ساخت تابلو های چلنیوم ساده

از اسم این نوع تابلو چنین برداشت می باشد که ساده ترین حالت و وسایل در ساخت این تابلو چلنیومی ساده به کار گرفته می شود. پلاکسی گلاس و چلنیوم هر دو در رنگ ها و طرح های متنوعی دیده می شوند. در تابلو های ساده چلنیومی پلاکسی گلاس به عنوان رویه کار و چلنیوم به عنوان لبه حروف فقط در یک رنگ به کار گرفته می شوند. در واقع همه آن چه که در مرحله طراحی و ساخت تابلو های چلنیوم عنوان شد در اینجا هم صورت می گیرد اما در ساده ترین و معمول ترین حالات اتفاق می افتد.

نمونه ای از ساخت تابلو چلنیوم ساده

ساخت تابلو های چلنیوم پلکسی دوبل

کافی است به اسم این تابلوی چلنیوم توجه کنیم تفاوت ان را با سایرین متوجه می شویم. پلکسی دوبل یعنی اینکه پلاکسی به کار گرفته شده در این توع از تابلو های چلنیومی فقط در یک رنگ نیست بلکه به صورت ترکیبی از دو یا چند پلاکسی با رنگ هایی متفاوت برای ساخت رویه حروف برجسته تابلو ها استفاده می شود. سلیقه افراد و آشنایی با هارمونی رنگ ها باعث خلق ترکیب های رنگی زیبا و چشم نواز می شود. در اینجا برای لبه ضخامتی حروف که از چلنیوم استفاده می شود فقط یک رنگ دارد و در کل طرح تابلو یک نوع چلنیوم به کار گرفته می شود. و تنها تفاوت آن با ساخت تابلو های چلنیوم ساده وجود ترکیب رنگی پلاکسی گلاس می باشد.

نمونه ای از تابلو های ساخته شده چلنیوم پلکسی دوبل

ساخت تابلو چلنیوم RGB

توجه کنید که این نوع از تابلو ها به خاطر حضور لامپ هایی ال ای دی متفاوت با بقیه لامپ های ال ای دی دچار نور پردازی های خاص و جذاب می شوند ( لامپ های اس ام دی از نوع RGB ). توانایی این نوع خاص از لامپ ها برای ساطع نمودن سه رنگ سبز، قرمز و آبی باعث نهادن این نام بر ان ها می شود. برای اینکه این نور ها بتوانند به خوبی جلوه کنند تنها از نوع پلاکسی گلاس سفید و شیشه ای برای رویه کار حروف برجسته استفاده می شود. بنابراین پلاکسی گلاس شیشه ای و ورقه های چلنیوم در یک رنگ یکسان برای کل کار در کنار لامپ های اس ام دی RGB کل مجموعه متفاوت این نوع از تابلو ها به حساب می آیند.

ساخت تابلو چلنیوم فول کالر

این نوع از تابلو های چلنیوم همانند تابلو های چلنیوم RGB ساخته می شوند با این تفاوت که به جای استفاده از لامپ های اس ام دی RGB از لامپ هاس اس ام دی فول کالر با قابلیت نمایش میلیون ها رنگ متفاوت و جذاب استفاده می شود. برای طرح های متفاوت این تابلو های چلنیومی برنامه ریزی می شود و برای اجرا نمودن و به نمایش در آوردن این طرح ها از کنترل ( ریموت ) استفاده می شود. رقص نور باعث نمایشی جالب در تابلو های جلنیومی فول کالر می شود. این نمایش نور جالی توجه ها را به خود جلب می نماید.

نمونه ای از ساخت تابلو چلنیوم فول کالر

ساخت تابلو چلنیوم پانچ

در این نوع از تابلو های چلنیومی، پلاکسی گلاس دچار تغییر و تحولاتی شده است. با ارائه طرح های دقیق توسط نرم افزار کرل ( طرح های دایره ای، مربع شکل، ستاره ای و … ) و پیاده نمودن این طرح ها توسط دستگاه لیزر بر سطح پلاکسی گلاس باعث به وجود امدن این نوع از تابلو ها شده است. در اینجا می توان از هر رنگی برای پلاکسی گلاس استفاده کرد اما طرح هایی که بر روی ان به صورت منفذ ایجاد شده باعث می شود که نور لامپ های اس ام دی درونی هنگام خروج از این منافذ طرح دار بشکند و جلوه زیبایی به تابلوی ما ببخشد.  این طرح ها هم چنین می تواند بر روی لبه چلنیوم تابلو کار گذاشته شود. البته باید توجه کرد که این منافذ به شکل های مختلف و با طرح هایی زیبا زمینه ورود آب و گرد و غبار را به درون حروف بر جسته فراهم می نماید. برای جلوگیری این ویژگی منفی و اسیب رسیدن به تابلو طلق های محکم و شیشه ای پشت این منافذ قرار می گیرد که نه تنها از ورود عوامل خارجی ممانعت می کند بلکه نور را از خود عبور می نماید. بقیه وسایل به کار گرفته شده با نمونه های دیگر تابلو های چلنیومی در طراحی و ساخت تفاوتی ندارد.

ساخت تابلو چلنیوم کریستالی

تابلو های چلنیوم کریستالی نوعی از این تابلو هستند که فقط پلاکسی گلاس شیشه ای در آن به کار گرفته می شود که از ذرات و دانه های کریستالی بر سطح ان استفاده می شود. چسباندن کریستال ها بر روی پلاکسی شیشه ای در هنگام روشن شدن لامپ ها با بازتاب نور جلوه الماس گونه ای به حروف برجسته می بخشد که بی نظیر می باشد. از این جهت به این نوع تابلو هاف تابلو های چلنیومی الماسی نیز گفته می شود.در شکل زیر تابلو چلنیوم کریستالی : دانه های کریستالی موجود بر سطح پلکسی را مشاهده می کنید ؟؟؟

ساخت تابلو چلنیوم کریستالی

ساخت تابلو چلنیوم طلایی

در این نوع از تابلو های چلنیوم طبق اسم عنوان شده رنگ طلایی ویژگی منحصر به فرد آن محسوب می شود. در اینجا هم پلکسی گلاس و هم چلنیوم به رنگ طلایی می باشد. البته می توان چلنیوم و پلکسی را مطابق نمونه های دیگر تابلو های چلنیوم با شکل خاص و جذاب طراحی کرد. پس روش های قبلی در اینجا نیز قابلیت اجرایی شدن را دارند.

ساخت تابلو چلنیوم طلایی

ساخت تابلو چلنیوم لتر مکس

در این نوع از تابلو های چلنیوم جهت ساخت، در لبه چلنیومی نواری ( در میان لبه یا در انتهای یکی از لبه های چلنیوم ) از شیشه در حدود یک سانتی متر کار گذاشته می شود که هنگام نور پردازی نور را از خود عبور می دهد. بنابراین نه تنها سطح حروف برجسته بلکه این نوار باریک در لبه حروف نیز نور دارد و گذر عبور از خود را نشان می دهد. جلوه بی نظیری دارد.

ویژگی های منحصر به فرد در ساخت تابلو های چلنیوم

 • ساختار ساده و ساخت راحت تابلو های چلنیومی نصب و تعمیر این نوع تابلو ها را بسیار راحت نموده است.
 • به کار گیری لامپ های SMD در تابلو های چلنیومی باعث نور واضح با روشنایی بی نظیر و مهم تر از همه مصرف پایین برق و انرژی می شود.
 • در صورت کثیف شدن تابلو به راحتی می توانید آن را شست و شو دهید . همان طور که گفتیم مواد به کار گرفته در ساخت تابلو های چلنیومی در مقابل رطوبت و آب مقوم بوده و زنگ نمی زند. در واقع تاثیر پذیر نیست. منفذ یا جایگاهی برای نفوذ آب به درون مجموعه و ایجاد آسیب بر روی لامپ ها و کل مجموعه درونی را ندارد.
 • به واسطه مقاومت بالای چلنیوم و پلکسی نسبت به عوامل خارجی و محیطی ماندگاری بالا دارد و در طولانی مدت می توانید از تابلو چلنیوم خود بهره بگیرید.
 • راحتی ساخت تابلو های چلنیوم باعث کمتر شدن زمان ساخت شده که همه این ها باعث کاهش قیمت تمام شده تابلو های چلنیوم می شود.
 • لامپ های SMD عملیات پخش نور را به صورت یکنواخت انجام می دهند که نسبت به سایر تابلو های تبلبغاتی یکنواختی و جذابیت بیشتری به کار می دهد.
جذابیت ساخت تابلو های متنوع چلنیوم

جذابیت ساخت تابلو های متنوع چلنیوم و استقبال مورد رضایت از این نسل از تابلو های تبلیغاتی

ساخت تابلو چلنیوم با ریموت کنترل تبدیل رنگ

ریموت کنترل رنگ در ساخت تابلو چلنیوم ساده و ...
ریموت کنترل رنگ در ساخت تابلو چلنیوم

همانطور که گفتیم تابلو های چلنیوم دنیای شما را وارد دنیای بزرگی از ساخت تابلو ها میکند. در این فضا و به علت استفاده از انواع ال ای دی در ساخت تابلو چلنیوم گروه مهندسی سریر تصویر هر گونه سفارشی مبنی بر ریموت کردن این نوع از تابلو ها را انجام میدهد . بدین صورت که شما تنها با یک عدد ریموت کنترل هم میتوانید تابلو تبلیغاتی خود را به 20 رنگ متنوع تبدیل کنید . یا با قرار دادن فید های طراحی شده از آن استفاده نمایید. توجه داشته باشید که نوعی از تابلو های چلنیوم به سفارش شرکت سریر تصویر در بازار موجود است که دارای قابلیت کنترل از راه دور نیز می باشد . در زیر شما را با آنها آشنا میکنیم.

کنترل تابلو چلنیوم ساخته شده با گوشی موبایل

تابلو های چلنیوم به علت استفاده SMD ها در آن قابلیت های متنوعی می توان به آنها داد. یکی از این قابلیت ها کنترل این تابلو ها با گوشی موبایل می باشد. بدین صورت که شما با در دست داشتن گوشی موبایل می توانید از راه دور و حتی یک شهر یا کشور دیگر کنترل کامل این تابلو ها از روشن شدن تا خاموش کردن و تبدیل رنگ یا حتی انتخواب فید های رنگی متنوع را در دست داشته باشید. انجام این گونه پروژه ها خلاقیت و ایده گروه مهندسی سریر تصویر می باشد که با کادری مجرب و متخصص در زمینه های برق و الکترونیک توانسته موفقیت های بزرگی را در ساخت و اجرای پروژه های عظیم تابلو چلنیوم داشته باشد. در این راه نیز موفقیت های بزرگی را کسب نموده ایم. نمونه ای از ویدیو کنترل ال ای دی با گوشی را ببینیم :

ایده های بسیار جالب در ساخت تابلو های چلنیوم

و اما سخن پایانی در ساخت انواع تابلوهای چلنیوم …

ساخت تابلو چلنیوم های حرفه ای
ساخت تابلو چلنیوم های حرفه ای

با اینکه تابلو های برجسته چلنیوم کارهای هنری و جالبی هستند و زمینه جذب مشتری را در دنیای تبلیغاتی نسبت به سایر تابلو ها به خوبی فراهم می کنند. اما توجه بسیاری از مراکر تجاری و صاحبان مشاغل و مغازه ها برای بهره گیری از این اقدام نوین و مدرن باعث شده که اکثریت آن ها به استفاده از این تابلو ها برای معرفی خود روی آوردند. پس اکثر تابلو هایی که ما می بینیم امروزه از این نوع تابلو ها می باشند. متاسفانه با همه گیر شدن این کارایی و تابلو ها، جذابیت این تابلو ها برای مردم کم رنگ شده است. اما نباید جذابیت و تنوع بی نظیر این تابلو ها را نادیده بگیریم. طرح های جذاب این تابلو ها در ذهن بینندگان می ماند و نمادی برای ان کار یا حرفه و گاهی یک محصول می شود. این مقاله زمینه آشنایی شما را با تابلو های چلنیوم وساخت این نمونه از تابلو ها و هم چنین حاشیه هایی که در این زمینه وجود داشت فراهم کرد.

نمونه کار ساخت تابلو چلنیوم ساده و پانچ و…

یک دیدگاه

 1. سلام ممنون از مطالب بسیار خوبتون و ساخت تابلو چلنیوم که به صورت کامل توضیح داده شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس