تعمیراتدسته‌بندی نشده

خاموشی تابلو روان (بررسی دقیق روشن نشدن تابلو روان)

خاموش شدن تابلو روان و یا روشن نشدن تابلو روان یا تابلو LED یک معزل در تعمیر و عیب یابی تابلو روان می باشد. در این مبحث تمامی دلایل روشن نشدن تابلو روان را بررسی خواهیم نمود. پس تا انتهای این مطلب ما را یاری نمایید تا به راحتی علت روشن نشدن تابلو روان خود را بیابید.

تابلو روان چیست؟

در ابتدا باید بدانیم منظور از تابلو روان چیست؟ تابلو روان همان تابلوهای LED متحرک تبلیغاتی می باشند که قابل برنامه ریزی بوده و قابلیت نمایش متن و حتی در برخی مدلها قابلیت نمایش فیلم را نیز دارند. این مبحث دلایل خاموشی این تابلوهای تبلیغاتی را بررسی خواهد کرد.

جهیزات اصلی تابلو روان

در ابتدا باید بدانیم تابلو روان چگونه و توسط چه تجهیزاتی کار میکند. وظیفه هر تجهیز در تابلو روان چیست. تا بتوانیم به راحتی دلایل خاموشی تابلو روان را بررسی نماییم. یک تابلو روان تشکیل شده است از:

 • منابع تغذیه
 • کنترل کننده تابلو یا راه انداز
 • ماژول ها
 • کابل های رابط

حال با یکدیگر تمام دلایل روشن نشدن تابلو روان را بررسی می کنیم.

خاموشی تابلو روان می تواند به دلایل زیر رخ دهد

 • قطع بودن برق ورودی تابلو روان
 • خراب شدن ترانس تغذیه ماژول ها یا مین برد
 • خرابی راه انداز یا مین برد
 • خرابی یکی از ماژول های LED

نحوه کارکرد تابلو روان جهت بررسی خاموشی

هر تابلو روانی برای کارکرد خود نیازمند یک نیروی محرک است که در تعمیر تابلو روان و یا این گونه از تابلوهای تبلیغاتی نیروی محرک همان برق DC یا مستقیم است که توسط چندین ترانس تامین میگردد. قبل از عیب یابی خاموشی یک تابلو روان باید بدانیم که تعداد این ترانس ها بسته به نوع ماژول های مورد استفاده در تابلو روان تایین میشود. مثلا در یک تابلو روان تک رنگ با ماژول های 16*32 برای هر پنج عدد ماژول نیازمند یک عدد ترانس 5 ولت 40 آمپر دارد.

اما به طور کلی یک تابلو روان تشکیل شده است از

 • ترانس برای تامین برق مستقیم
 • مین برد یا کنترلر برای کنترل LED ها و متون
 • ماژول ها برای نمایش نوشته ها

روش کار بدین صورت است که در ابتدا برق 220 ولت متناوب وارد تابلو روان میشود و توسط ترانس های 5 یا 12 ولت به ولتاژ مستقیم تبدیل میگردد. حال این ولتاژ تامین نیروی مین برد و ماژول ها را برعهده دارد. این ولتاژ به تمام ماژول ها و مین برد میرسد. حال نوبت آن رسیده تا پروگرام یا برنامه مین برد، کنترل ال ای دی ها را برعهده بگیرد. همانند تصویر زیر…

روشن نشدن تابلو روان به دلیل خرابی ترانسها

همانطور که میدانیم ترانس وظیفه تامین نیرو برای کارکرد ماژول و یا مین برد را دارد. حال اگر این ترانس ولتاژ مورد نیاز ماژول ها و حتی مین برد را تامین نکند ، تابلو روان خاموش خواهد شد. این ترانس اگر تنها قسمتی از ماژول ها را تامین کند ، تنها قسمتی از تابلو روان خاموش خواهد شد. اما اگر این ترانس برق مین برد را نیز تامین نماید دیگر کل تابلو روان را خاموش خواهد کرد. حال جهت بررسی ولتاژ ترانس ها به صورت زیر عمل خواهیم کرد.

روش تست ترانس تابلو روان

در ابتدا باید یک مولتی متر جهت بررسی ولتاژ مستقیم ترانس داشته باشیم. مولتی متر خود را بر روی ولتاژ DC یا مستقیم میگذاریم. همانند تصویر زیر

روش تست ولتاژ ترانس تابلو روان
روش تست ولتاژی تابلو روان با مولتی متر

حال پراپ های مولتی متر را بر روی قسمت ولتاژ مثبت و منفی خروجی قرار میدهیم و باید مقدار 5 یا 12 ولت مستقیم را مشاهده نماییم. همانند تصویر زیر

تست خروجی و ورودی های ترانس تابلو روان
خروجی و ورودی های ترانس تابلو روان

اما در صورتی که این ولتاژ مقدار صفر را نشان داد دلیل بر خرابی ترانس نخواهد بود چراکه ممکن است ولتاژ ورودی به ترانس قطع شده باشد. پس اگر ولتاژ خروجی ترانس صفر می باشد ، مولتی متر خود را بر روی حالت ولتمتر AC یا متناوب گذاشته و ولتاژ ورودی به ترانس را نیز اندازه گیری می کنیم. همانند تصویر زیر

توجه داشته باشید که توسط فازمتر امکان تست 100% برق ورودی را نخواهید داشت. چراکه فازمتر تنها وجود فاز را نشان میدهد و ولتاز را نمایش نخواهد داد. همچنین اگر سیم نول قطع شده باشد دیگر امکان چک کردن برق ورودی را نخواهید داشت.

روش تست خروجی و ورودی های ترانس تابلو روان
خروجی و ورودی های ترانس تابلو روان

اگر این ولتاز مقدار 220 ولت را نشان داد و ولتاژ خروجی صفر بود بدان معنیست که ترانس سوخته و باید تعمیر گردد. اما اگر ولتاژ ورودی مقدار صفر را نشان دهد این یعنی برق ورودی به ترانس قطع شده است و ترانس سالم می باشد.

توجه داشته باشید که کار با ولتاژ بسیار خطرناک است و مسئولیت انجام این کار برعهده خود شخص می باشد. اگر تا به حال با برق کار نکرده اید و یا برقکار نیستید انجام این کار را برعهده یک برقکار متخصص بگذارید…

بخوانید : تعمیر خاموش شدن آیفون تصویری

روشن نشدن تابلو روان به دلیل خرابی مین برد

همانطور که میدانیم مین برد در تابلو روان و در خاموشی تابلو نقش بسیار زیادی دارد چراکه یک تابلو روان برای روشن شدن نیاز به فرمان تابلو روان دارد تا متن تنظیم شده در آن به نمایش درآید. مین بردها در تابلو روان معمولا دارای دکمه تست و یا دکمه ریست می باشند. پس در ابتدا جهت روشن نشدن تابلو روان ، برق ورودی به مین برد را چک میکنیم تا مقدار مورد نیاز برای کارکرد تابلو روان به آن رسیده باشد . بعد در انتها با دکمه تست و ریست یکبار سعی بر ریست شدن تابلو روان میکنیم.

نحوه تست ولتاژ کاری مین برد

همانند تست ولتاژی از ترانس مولتی متر خود را بر روی حالت تست ولتاژی یا ولتمتر گذاشته و دو سر پراپ خود را بر روی سیم های ورودی ولتاژ قرار می دهیم. در این صورت مقدار 5 ولت را باید بر روی مین برد مشاهده نماییم. اگر ولتاژ دارای نوسان باشد این ولتاژ مشکل دار خواهد بود. به عکس زیر توجه نمایید.

ولتاژگیری از مین برد برای رفع مشکل روشن نشدن تابلو روان
ولتاژگیری از مین برد برای رفع خاموشی تابلو روان

رفع مشکل روشن نشدن تابلو روان با خرابی ماژول ها

متاسفانه در بسیاری از تابلو روان ها برق تغذیه ماژول ها با مین برد مشترک است و این دلیلی بر کلا روشن نشدن تابلو روان می باشد. تصور کنید 4 عدد ماژول و یک مین برد از یک ترانس مشترک تغذیه می شوند. در این صورت در صورت خرابی یا اتصال کوتاه یکی از ماژول ها ولتاژ کاری ترانس به علت بالا رفتن آمپراژ مصرفی ماژول از بین میرود. همین می تواند دلیلی بر خاموش شدن کامل تابلو روان باشد. از این رو در این موارد باید در ابتدا ولتاژ مین برد را همانند توضیح قبلی بگیریم. اگر این ولتاژ کمتر از مقدار 5 ولت باشد یا به طور کلی صفر باشد باید تغذیه ماژول های دیگر را جدا نماییم.

پس در ابتدا تغذیه مین برد را از دیگر ماژول ها جدا کنید. و ابتدایی ترین ماژول را با دیگر ماژول ها جا به جا نمایید.

ماژول تابلو روان و نحوه اتصال به تابلو
ماژول تابلو روان برای چک کردن خاموشی

توجه داشته باشید که در صورت خرابی ماژول های دیگر تنها قسمتی از تابلو روان خاموش خواهد شد. تنها در صورتی کل تابلو با مشکل خاموشی مواجه است که برق مشترکی بین ماژول ها و ترانس وجود داشته باشد. که بهترین راه جداسازی برق مین برد از ماژول هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس