تعمیرات

روش تست مین برد و کنترلر تابلو روان

تست مین برد تابلو روان و یا تست کنترلر تابلو روان همواره یک مشکل بزرگ برای تمام دارندگان تابلو روان می باشد. همه به دنبال راهکاری برای ریست تابلو روان خود هستند. به علت زیاد بودن هزینه تعمیرات تابلو روان ، تمام دارندگان تابلو روان نیاز به داشتن تخصصی جهت تست کنترل کننده تابلو روان دارند. حال با ما همراه باشید تا تمام روش های تست مین برد را آموزش دهیم.

در ابتدا باید بدانیم مین برد یا کنترلر تابلو روان چیست؟

مین برد و کنترلر تابلو روان چیست؟

مین برد یا کنترلر تابلو روان همانطور که از نام آن پیداست یک برد اصلی برای کنترل تمام ماژول های تابلو روان می باشد. مین برد و کنترلر تابلو روان دارای قابلیت پروگرام برای پخش متون دارای افکت می باشد. این برد در امکانات متفاوتی در بازار موجود می باشد. بسته به نوع ماژول LED ما و تعداد رنگ قابل نمایش ماژول ها، مین بردها انتخاب میشوند. مثلا یک مین برد می تواند دارای قابلیت استفاده از LAN و یا USB باشد و یک مین برد دیگر قابلیت اتصال با شبکه WIFI و برنامه ریزی توسط موبایل را دارد.

کنترلر تابلو روان
کنترلر تابلو روان

اما حالا با دانستن مین برد چه راهکارهایی برای تست کنترلر تابلو روان وجود دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید…

راه کارهای تست مین برد و کنترلر تابلو روان

حال جهت تست دقیق یک مین برد و کنترلر تابلو روان تمام مراحل زیر را با یکدیگر دنبال میکنیم تا به راحتی تشخیص دهیم که مین برد معیوب یا سالم است. پس تمام موارد زیر را با توضیحات دنبال نمایید. روند کار ما به صورت زیر است.

  • اطمینان از رسیدن ولتاژ مناسب جهت کارکرد کنترلر تابلو روان
  • استفاده از دکمه تست ماژول برای تست کنترلر تابلو روان
  • ریست کنترلر تابلو روان
  • چک کردن ولتاژ کاری قطعات اصلی بر روی کنترلر تابلو روان

روش چک کردن ولتاژ کاری مناسب کنترلر تابلو روان

قبل از انجام هر تستی باید بدانیم ولتاژ مناسب برای کارکرد کنترلر و مین برد تابلو روان به آن رسیده است یا خیر. برای تست کافیست تا یک عدد مولتی متر و یا ولتمتر داشته باشیم. بدین منظور مولتی متر را بر روی حالت تست ولتاژ DC مستقیم میگذاریم. همانند شکل زیر پراپ هارا بر روی قسمت نشان داده شده گذاشته و ولتاژ کاری مین برد را میگیریم.

تست ولتاژ ورودی کنترلر و مین برد تابلو روان
تست ولتاژ کاری مین برد و کنترلر تابلو روان

یک کنترلر و یا مین برد تابلو روان برای کارکرد صحیح نیازمند 5 ولت مستقیم می باشد. پس مولتی متر باید عدد 5 را نمایش دهد. اگر این ولتاژ مورد دار باشد بهترین مورد تغذیه آن توسط یک ترانس دیگر است.

توجه داشته باشید که نوسانات ولتاژی باعث کارکرد غلط مین برد می شود. پس این ولتاژ باید مقدار ثابت 5 ولت باشد.

توجه داشته باشید که اتصال مثبت و منفی نادرست به مین برد و کنترلر سبب سوختن کنترلر تابلو روان میشود. از این رو حتما منفی ترانس را به قسمت GND و مثبت ترانس را به قسمت علامت دار V یا + بزنید.

چک کردن کنترلر تابلو روان توسط دکمه تست ماژول

اکثر کنترلرها و مین بردهای تابلو روان دارای یک دکمه بر روی مین برد می باشند که این دکمه هم برای تست و هم برای ریست کردن مین برد می باشد. به عکس زیر توجه کنید.

تست مین برد تابلو روان توسط دکمه تست ماژول
تست مین برد تابلو روان توسط دکمه تست ماژول

پس در ابتدا باید توجه داشته باشید که برق تابلو روان حتما متصل باشد. حال این دکمه را از روی مین برد تابلو روان خود پیدا کنید. با فشردن این دکمه تابلو روان خطوطی را به صورت منحنی و یا مورب نمایش میدهد. با فشردن مجدد این دکمه تصویر معکوس شده و خطوط به صورت صاف یا مورب معکوس حرکت خواهند کرد.

تست کنترلر تابلو روان با دکمه تست مین برد
تست کنترلر تابلو روان با دکمه تست مین برد

این روش تست کنترلر به ما نشان خواهد داد که مین برد معیوب بوده و یا برنامه آن مشکل دار است. اگر با فشورن دکمه تصاویر درست پخش شوند نشان از سالم بودن مین برد دارد و باید یک بار توسط شما پروگرام گردد. اما اگر خطوط نمایش داده نمیشوند بدین معنیست که مین برد معیوب بوده و یا مشکل از قسمتهای دیگر تابلو روان می باشد.

تست مین برد تابلو روان با ریست کردن

همانطور که میدانیم مین برد کنترل تمام قسمتهای یک تابلو روان را برعهده دارد و با ریست کردن این مین برد می توانیم به راحتی آن را تست کنیم. راه کارهای زیادی برای ریست کردن تابلو روان وجود دارد. که در ادامه تمام راهکارها را بیان میکنیم.

توجه داشته باشید که با ریست کردن تابلو روان ممکن است برنامه ریخته شده بر روی پروگرام پاک شود و به حالت اولیه بازگردد. که در این صورت شما نیاز به برنامه ریزی مجدد تابلو روان خواهید داشت.

  1. نگاه داشتن دکمه روی مین برد
  2. ریست توسط خارج کردن باتری بک آپ
  3. ریست توسط تخلیه بار خازن ها

1- نگاه داشتن دکمه جهت ریست تابلو روان

بهترین راه تست مین برد برای سالم بودن ریست کردن کنترلر تابلو روان است. برای این منظور دکمه روی مین برد را به مدت 20 ثانیه نگهدارید تا چراغ روی مین برد به حالت چشمک زن و یا خاموش برود. در برخی از کنترلر ها ریست معنایی ندارد و به طور کلی دکمه ای برای ریست تعبیه نشده است. پس بهتر است برای این گونه از کنترلرها راهکارهای بعدی را دنبال نمایید.

توجه داشته باشید برای این تست حتما باید برق مین برد وصل باشد و تابلو روان روشن باشد.

2- ریست کنترلر تابلو روان با خروج باتری

راهکار ریست تابلو روان برای تست همچنان ادامه دارد و ما نتوانسته ایم تا مین برد را تست کنیم. نگران نباشید بلاخره جواب خواهد داد. بر روی اکثر مین بردها یک باتری وجود دارد که کار این باتری نگاه داشتن برق مورد نیاز آی سی بایوس یا همان پروگرام است. در صورتی که برق برود، این آی سی تمام اطلاعات مورد نیاز شما را نگاه خواهد داشت.

توجه داشته باشید که در این تست حتما باید برق تابلو روان قطع شده باشد و تابلو روان به طور کلی خاموش باشد. اگر تابلو روان روشن باشد به قطعات اصلی مین برد و حتی ترانس ها آسیب جدی وارد خواهد شد.

خود در ابتدا باتری را بیرون آورده و سعی کنید تا قسمت متصل به منفی و مثبت باتری را از روی برد با یک تکه سیم به یکدیگر متصل کنید. این سیم را برای مدت 10 ثانیه نگاه دارید. (میتوانید قسمت مثبت باتری و منفی ورودی برد را نیز متصل کنید) این کار برای تخلیه برق موجود بر روی خازن ها و اتصال گراند به پایه مثبت آی سی بایوس است. به عکس زیر توجه کنید…

ریست کنترلر تابلو روان توسط باتری بک آپ
ریست کنترلر تابلو روان توسط باتری بک آپ جهت تست کنترلر تابلو روان

3- ریست مین برد تابلو روان بدون باتری

برخی از مین بردهای تابلو روان جهت تست فاقد باتری بک آپ و حتی دکمه ریست می باشند . معمولا در این گونه از مین بردها عمل ریست بسیار سخت تر خواهد بود. امکان ریست در این روش چیزی حدود بیست درصد می باشد. اما جهت انجام باید در ابتدا برق تابلو حتما قطع باشد. حال با یک تکه سیم ، منفی ورودی را بر روی تمام پایه های بالای آی سی پروگرام نگه میداریم. این کار سبب تخلیه تمام باتری های موقت بر روی برد میشود. به عکس زیر توجه کنید…

تست مین برد تابلو روان با ریست کنترلر تابلو روان توسط اتصال گراند به پروگرامر
تست مین برد تابلو روان با ریست کنترلر تابلو روان

توجه داشته باشید که آی سی های بایوس شرکت Winbound و اکثر شرکت ها پایه شماره هشت همان پایه مثبت تغذیه می باشد. اما در صورتی که آی سی پروگرام شما از برند دیگری باشد می توانید این کار را با تمام پایه های آی سی پروگرام انجام دهید. چراکه برق تابلو قطع بوده و هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد.

توجه داشته باشید که جهت شناسایی آی سی پروگرام می توانید از رنگ موجود بر روی آی سی متوجه شوید. تمام آی سی های پروگرام هنگامی که در کارخانه توسط کاربر پروگرام میگردند برای نشان دار کردن آنها از لاک و یا رنگ بر روی آی سی استفاده میکنند.

خوب اگر با ریست مین برد مشکل برطرف گردید این بدان معنیست که مشکل از مین برد نبوده و کلا مشکل شما برطرف گردید.

تست قطعات تغذیه بر روی کنترلر

خوب حال نوبت آن رسیده تا برای تست یک مین برد یا کنترلر تابلو روان از تست قطعات مهم بر روی برد استفاده نماییم. برای این کار نیازمند یک ولتمتر یا مولتی متر با قابلیت اندازه گیری ولتاژ DC داریم.

برای این کار باید ولتاژهای مهم کاری خود بر روی مین برد را داشته باشیم.

طبق عکس زیر تمام ولتاژهای مورد نیاز یک مین برد را اندازه گیری می کنیم. اگر این ولتاژها بر روی مین برد وجود نداشته باشد قطعا مین برد یا کنترل کننده سوخته می باشد. به عکس زیر توجه کنید.

روش تست ولتاژی از  قطعات مهم بر روی کنترلر تابلو روان
روش تست ولتاژی از کنترلر تابلو روان

امیدوارم با این راه کارها توانسته باشید تا مین برد و کنترلر تابلو روان خود را تست کنید. توجه داشته باشید که برای تهیه این مطلب حداقل 5 روز کاری صرف شده تا شما آن را در عرض 10 دقیقه یادبگیرید. پس با انتشار و امتیاز به این مطلب مارا در امر بهتر شدن یاری نمایید.

می توانید مطالب تخصصی تست قطعات را در زیر ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس