تخصصی ترین مرکز تعمیر و عیب یابی تابلو روان در تهران

گروه مهندسی سریر تصویر یکی از تخصصی ترین مراکز تعمیرات و عیب یابی انواع تابلو روان در تهران می باشد.
تعمیرات تخصصی تابلو های LED روان در غرب و شرق و مرکز تهران را به ما بسپارید

تعمیرات تخصصی تابلو روان در تهران

تعمیر و عیب یابی تابلوهای روان و یا LED یک تخصص در الکترونیک است. این تخصص را به گروه مهندسین سریر تصویر با ده سال ثابقه تخصصی واگذار نمایید.
فعالیت شرکت : 8:00 - 18:00
شماره تماس : 44379051-021 ( 10 خط )
تماس با ما

تعمیرات تابلو روان ( تابلو LED ) یکی از مهمترین تخصصها در الکترونیک ایران به شمار می آید. به همین دلیل امروز تصمیم گرفتیم تا تعمیرات تخصصی ماژول های تابلوهای روان یا ال ای دی را در گروه مهندسی سریر تصویر به بحث و گفتگو گذاشته و تمامی عوامل مهم در تعمیرات تابلو روان را بررسی نموده تا بتوانیم کمک شایانی به هم میهنان عزیزمان در تهران و ایران بکنیم. اما در ابتدا بهتر است تا با تست برخی از قطعات الکترونیکی در عیب یابی تابلو روان بیشتر آشنا شویم.

 

تابلو روان و led
تعمیرات تابلو روان

چرا تعمیرات تابلو روان یا LED ؟

در زمان های گذشته مردم برای گسترش کسب و کار خود نیاز به معرفی محصولات و یا کار خدماتی خود به مردم داشتند که روش های تبلیغاتی بسیار زیادی در بازار وجود داشت که از مهمترین آنها می توان به تبلیغات

 • دیداری
 • شنیداری
 • متنی
 • رسانه ای
 • و …

 

تبلیغات بین مردم
تعمیرات تابلو روان

یاد کرد. حال این که کدام یک از تبلیغات مناسب ترین تبلیغ و تاثیر گذارترین تبلیغ است نکته بسیار مهمی است که هر شرکت تبلیغاتی به آن توجه زیادی میکند… نکات مهمی در تبلیغات نهفته می باشد که از مهمترین آنها می توان به

 • هزینه تبلیغات
 • تاثیر تبلیغات بر هدف
 • تحمیلی نبودن تبلیغات
 • و…

نام برد. تمام این موارد ذکر شده از مهمترین نکات در تبلیغات هستند که هرکدام به نحوی بر هدف یا همان افراد تاثیر به سزایی دارند.

هزینه تبلیغات دیداری مانند تابلو روان

هزینه تبلیغات یکی از مهمترین عوامل بر ایجاد یک تبلیغ برای شخص یا برند شرکت می باشد که امروزه یکی از تاثیر گذارترین موارد در تبلیغات است. این که شخص برای تبلیغات دیداری و رسانه ای هزینه بسیار هنگفتی انجام میدهد برای هر شخصی قابل انجام نمی باشد و کسب و کارهای کوچک از پرداخت هزینه تبلیغات در رادیو و تلویزیون سر باز میزنند و برای آنها به صرفه نمیباشد.

ازین رو تبلیغات دیداری یا همان تبلیغات تابلویی ( مانند تابلو روان ) یکی از بهترین تبلیغات در دنیای بازاریابی به شمار می رود چرا که …

تعمیرات تابلو روان

 • هزینه بسیار پایینی در بر دارد.
 • هزینه فقط یکبار پرداخت میشود.
 • تابلو های تبلیغاتی بیشتر بر روی درب مغازه یا شرکت انجام میشود که همیشه در دسترس بوده و تعمیر و نگه داری تابلوهای روان بسیار بهتر انجام میگردد.
 • تابلوهای روان یا ال ای دی بسیار چشمگیر تر و تاثیرگذارتر از تبلیغات متنی خواهند بود.

انواع تبلیغات و تاثیر تابلوهای روان و LED بر هدف

همانطور که گفتیم تبلیغات متعددی در بازار امروزی وجود دارد که از مهمترین آنها تبلیغات دیداری یا تابلو ها یا همان تابلوهای روان و LED می باشد که می توان بر روی سر در تمامی مغازه ها در بازار دید. و ما امروز تعمیرات تخصصی همین تابلو های روان و LED را آموزش خواهیم داد.

تبلیغات تابلو ال ای دی

تابلو های دیداری که موضوع اصلی ماست انواع گونا گونی دارد مانند تابلو های چلنیوم و تابلو های LED ثابت و روان و … که تاثیر تابلو های روان LED و تابلو های LED چشمک زن بسیار بالاتر از انواع دیگر آن است چرا که چشمک زدن و روان بودن نوشته ها هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. به همین علت است که تابلو های روان بیشترین محبوبیت را در بین مردم دارند.

آموزش تعمیرات تابلو روان

تعمیرات تلویزیون های شهری

تعمیرات تلویزیون شهری

تعمیرات تلویزیون های شهری یا تابلو روان های شهری ، با آغاز فعالیت تبلیغات دیداری به اوج خود رسیده است. تلویزیون های شهری به عنوان

Read More »
تابلو ال ای دی

تعمیرات تابلو ال ای دی ثابت

تابلو های ال ای دی زیادی در سطح شهر وجود دارد که نیاز به تعمیرات تخصصی دارند ازین رو تمامی قطغات یک تابلو ال ای دی ثابت را مورد بررسی قرار می دهیم و نحوه تعمیرات آن ها را به صورت تخصصی آموزش می دهیم. تابلو های ال ای دی نقش بسیار مهمی در تبلیغات دیداری دارند که همین امر سبب شده تا تعمیرات آنها نقش بسیار مهمی داشته باشد.

Read More »

بررسی قطعات در تعمیرات تابلو روان و تابلو LED

تعمیرات تابلو LED و تابلو روان
تعمیرات تابلو روان

حال که ما متوجه تاثیر بالای تابلوهای روان یا همان تبلیغات دیداری شدیم بهتر است تا با هم تعمیرات تخصصی تابلوهای روان و ال ای دی را آموزش ببینیم و تماما آن را مورد بررسی قرار دهیم. قبل از هر چیزی نیاز است تا ما اجزای تشکیل دهنده هر تابلو روانی را بشناسیم تا بتوانیم تعمیرات تخصصی برد ها و تمامی قطعات الکترونیکی تابلو های روان را بررسی نماییم.

اجزای اصلی در تعمیر تابلو روان

در تعمیرات تابلو روان و تابلو ال ای دی باید ابتدا اجزای تشکیل دهنده آن را نام ببریم و بشناسیم . هر تابلو روانی تشکیل شده است از :

 • قاب فلزی برای نگه داشتن تجهیزات و ماژول هاماژول های LED که خود دارای چندین قطعات الکترونیکی می باشد
 • راه انداز ماژول ها
 • ترانس تغذیه برای کارکرد تمامی تجهیزات برقی
 • سوکت ها و سیم های رابط برای اتصال ماژول ها
 • هاب ها
 • فن ها و ملزومات
 • اجزای حفاظتی مانند ترمومتر و …

مهمترین اجزا در تعمیرات تابلو روان

تابلو روان ها همانطور که مشاهده نمودید از اجزای بسیار زیادی تشکیل شده اند که از مهمترین آنها ابتدا ماژول ها و بعد راه انداز هاست که بیشترین تعمیرات را به خود اختصاص داده اند بعد از آن تجهیز دیگری که بسیار مهم است قطعه ترانس می باشد چرا که تغذیه اصلی مدار بر عهده ترانس می باشد و در صورت خرابی این قطعه تمامی قطعات الکترونیکی از کار خواهند افتاد. اجزای تشکیل دهنده دیگر مانند رابط ها و کابل های برق و قاب ها و تجهیزات حفاظتی و فن ها تاثیری در خاموش شدن تابلو روان ما ندارند به همین منظور ابتدا عوامل مهم در خاموشی تابلو روان و تابلو LED مورد بررسی قرا می گیرند و بعد از آن عوامل دیگر را بررسی می نماییم.

توجه داشته باشید که در این مطلب تعمیرات تلویزیون های شهری مورد بحث قرار نمیگیرد بیشتر مبحث امروز مربوط به تابلو های روان و تابلو های ال ای دی می باشد.

تعمیرات تابلو ال ای دی
تعمیرات تابلو روان

تعمیرات ماژول LED تابلو روان

ماژول تابلو روان
تعمیرات تابلو روان

ماژول ها در تعمیرات تابلو روان نقش بسیار مهمی ایفا میکنند که همان تولید نور می باشد و اصلی ترین قسمت یک تابلو روان به شمار می آیند این ماژول ها بر اساس نوری که تولید می کنند دسته بندی می شوند که به صورت زیر می باشد.

 • ماژول های تک رنگ LED
 • ماژول های تک رنگ SMD
 • ماژول های فول کالر LED
 • ماژول های فول کالر SMD
تعمیرات ماژول تابلو روان
تعمیرات ماژول تابلو روان

تفاوت تمامی این ماژول ها در نور تولید شده می باشد که در نوع فول کالر قابلیت تولید انواع رنگ را داراست و بیشتر در تلویزیون های شهری نصب می گردد و نوع تک رنگ آن نیز هم می تواند در تلویزیون های شهری و هم در تابلو های تک رنگ کار شوند که البته در تلویزیون شهری کیفیت چندانی نخواهد داشت چراکه فقط یک رنگ تولید خواهد شد.

تفاوت ماژول های LED و SMD

SMD نوعی از ال ای دی می باشد که در سایز کوچکتری از ال ای دی قرار دارد و از نظر مصرفی کم مصرف تر و نوری خیره تر از ال ای دی دارد و در واقع طول عمر بالاتری نسبت به ال ای دی دارد و هزینه آن نیز به مراتب بالاتر از ال ای دی خواهد بود.

LED تابلو روان
LED
SMD تابلو روان
LED SMD

تفاوتی در تولید ماژول های ال ای دی و اس ام دی دیده نمیشود و فقط نوع ال ای دی متفاوت خواهد بود.پس در تعمیرات تابلو روان نوع ال ای دی و نوع اس ام دی تفاوتی وجود نخواهد داشت.

اجزای تشکیل دهنده ماژول تابلو روان در تعمیرات

حال در تعمیرات تخصصی ما باید اجزای تشکیل دهنده ماژول ها را بشناسیم و تا به اینجای کار انواع ماژول در تعمیرات تابلو روان را شناختیم. اجزای تشکیل دهنده هر ماژول در تابلو روان به شرح زیر است.

 • LED یا SMD
 • آی سی های درایور
 • خازن ها

تعمیرات LED در ماژول تابلو روان

ال ای دی ها همانطور که گفتیم نقش بسیار مهمی در تعمیرات ماژول تابلو روان دارند و در تعمیرات ال ای دی ها باید نهایت دقت را داشته باشیم چرا که نوع اس ام دی آن بسیار ظریف می باشد و هویه کاری باید بسیار حرفه ای انجام گردد. نحوه تست تمامی ال ای دی ها بسیار راحت بوده و توسط دستگاه تست دیود و یا یک منبع تغذیه DC 3 ولت قابل تست خواهند بود.

توجه داشته باشید که ال ای دی ها دارای پایه های مثبت و منفی هستند و در مدار به صورت سری قرار می گیرند و در صورت سوختن یک عدد ال ای دی در یک مسیر تمامی ال ای دی ها خاموش خواهند شد. نحوه تشخیص پایه های ال ای دی و اس ام دی متفاوت می باشد و در نوع ال ای دی پایه کوتاه تر منفی و پایه بلندتر مثبت خواهد بود. مانند شکل زیر :

پایه های مثبت و منفی در ال ای دی
پایه ها در ال ای دی

پایه ها در نوع SMD نیز به راحتی قابل تشخیص هستند و از گوشه بریده شده آن می توان پایه منفی را تشخیص داد. مانند شکل زیر :

حال با تشخیص و تعویض ال ای دی های سوخته به راحتی می توان خط ال ای دی خاموش را در ماژول تابلو روان تعمیر کرد. توجه داشته باشید که ولتاژ روی پایه های ال ای دی 3 ولت می باشد که درصورت بیشتر شدن ولتاژ روی پایه ها ال ای دی یا اس ام دی خواهد سوخت.

آی سی درایور در تعمیرات ماژول تابلو روان LED

آی سی های موجود در ماژول تابلو روان یا ال ای دی یک درایور 16 بیتی LED با جریان ثابت می باشد. و وظیفه تغذیه ال ای دی را دارد که در صورت سوختن این آی سی نیز تمامی مدار یا قسمتی از ال ای دی ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ماژول آی سی درایور در تعمیرات ماژول تابلو ال ای دی
آی سی درایور

توجه داشته باشید که در تعویض این آی سی حتما از دستگاه هیتر هویه استفاده کنید چرا که به غیر از این روش راهی برای تعویض وجود ندارد و در تعویض آن باید تمامی سعی خود را بکنید تا پایه ها به صورت صحیح در جای خود قرار گیرند.

آموزش کار با هیتر هویه

توجه داشته باشید که آی سی درایور هر شرکت سازنده ماژولی متفاوت می باشد ولی اکثر ماژول ها در ایران از آی سی درایور MBI5026 بر روی ماژول های خود استفاده می کنند که در زیر عکس آن را مشاهده می کنید.

آی سی درایور ماژول در تعمیرات تابلو روان
آی سی درایور ماژول

در مقابل دیتاشیت قطعه الکترونیکی آی سی درایور اس ام دی را مشاهده می کنید که با شناختن تمامی پایه های آن به راحتی می توانید توسط مولتی متر آن را چک نمایید و از صحت عملکرد آن مطمعن شوید.

خازن ها در تعمیر ماژول تابلو روان LED

خازن ها در کلیه مدارات الکترونیکی موجود در بازار نقش بسیار مهمی هم در ساختن و هم در تعمیرات تخصصی تابلو LED ثابت و روان دارند و به طور کلی خازن ها چندین نقش را در مدارات برعهده دارند که در مدارات الکترونیکی سه نقش مهم را ایفا می کنند.

خازن در تعمیرات تابلو روان
خازن الکترولیتی
 • خازن ها در بیشتر مدارات الکترونیکی نقش صافی یا به عبارتی مستقیم کننده ولتاژ نسبتا متناوب را ایفا می کنند.
 • خازن ها در مدارات الکترونیکی می توانند به عنوان ذخیره کننده نیرو استفاده گردند. ( مثلا خاموش شدن ال ای دی ها به صورت فید آهسته)
 • خازن ها می توانند در مدارات صدا و تقویت کننده ها نقش اصلاح صدای زیر و بم استفاده گردند.
 • نقش خازن ها در مدارات آیفون تصویری را در زیر دنبال نمایید.

در شکل زیر چند نمونه انیمیشن نحوه عملکرد خازن در مدارات را مشاهده می کنید.

خازن نحوه عملکرد
صفحات خازن
نحوه عملکرد خازن 2
نحوه عملکرد خازن
نحوه شارژ شدن خازن
شارژ و دشارژ شدن خازن

انواع خازن در تعمیرات تابلو روان

خازن ها در انواع مختلفی تولید می شوند که در بردهای Dip و smd انواع آن انتخاب می شوند. خازن ها از نوع الکترولیتی و سرامیکی در ماژول های تک رنگ و فول کالر معمولی استفاده می شود و از نوع SMD و آلمینیومی آن در برد های ماژول SMD استفاده می شوند که تفاوتی از نظر کارایی و کارکرد ندارند و فقط شکل ظاهری آن ها متفاوت است که در زیر چند مدل خازن را مشاهده می کنید.

خازن سرامیکی در تعمیرات
خازن نوع سرامیکی
انواع خازن
بالا خازن الکترولیتی – پایین خازن آلمینیومی

توجه داشته باشید که خازن های SMD و آلمینیومی و سرامیکی طول عمر بالاتری نسبت به خازن های الکترولیتی دارند و به اصطلاح در نوع الکترولیتی دچار ترکیدگی میشوند یا به عبارت بازاری باد می کنند. پس در تعمیرات ماژول های تابلو روان و تابلو LED بهتر است از خازن های آلمینیومی استفاده شود. ( کارکردن با نوع آلمینیومی کمی سخت تر از نوع الکترولیتی می باشد چراکه پایه ها در کنار خازن قرار گرفته است )

در تعمیر ماژول های تابلو روان و در تست خازن ها میتوانید با دستگاه تست خازن و یا مولتی مترهایی که دارای تست خازن هستند استفاده نمایید و جهت تست خازن حتما باید از مدار الکترونیکی خارج گردد تا میزان ظرفیت آن به درستی نمایش داده شود.

خازن ها نیز مانند ال ای دی ها دارای پایه های مثبت و منفی هستند که باید به صورت صحیح در مدار قرار گیرند.

خازن ها در ماژول های تابلو روان نقش صافی در مدار و نقش کاپاسیتور یا باتری موقت را ایفا می کنند.

تعمیر راه انداز تابلو روان ( تابلو LED )

راه انداز یا مادربورد در تابلو روان وظیفه راه اندازی و فرمان دادن را دارد که به زبان ساده تر فرمان روشن و خاموش شدن ال ای دی ها توسط راه انداز داده می شود و شما با روشن و خاموش شدن مرتب گروهی از ال ای دی ها فیلم به نمایش گذاشته شده پخش خواهد شد.

مادر بورد در تعمیرات تابلو روان
راه انداز و یا مادربورد

در واقع مادربورد تابلو روان نقش بسیار مهمی در تعمیرات دارد چرا که با کوچکترین خرابی در این بورد نقص بسیار مشهود خواهد بود. مادربورد وظیفه دیگری نیز دارد و آن ذخیره دیتایی که شما به مادربورد و حافظه آن داده اید که این حافظه توسط یک باتری کوچکی نگه داشته میشود. خواندن حافظه و نگه داشتن توسط باتری و فرمان دادن جهت پخش ار وظایف یک راه انداز تابلو روان و یا مادربورد آن است.

مادربورد های متفاوتی در بازار موجود است که بسته به نوع و تعداد ماژول ها نوع مادربورد تعیین می گردد. تعداد ماژول ها هرچقدر بیشتر باشد مسلما مادر بورد و راه انداز باید قویتر و دارای حافظه بیشتری باشد. ولی به طور پیش فرض ما مادربوردهای معمولی و کوچک را جهت آموزش تعمیرات تابلو روان و ال ای دی بررسی می کنیم.

قسمتهای مختلف یک مادربورد

هر مادربوردی جهت کارکرد نیاز به قسمتهای مختلفی از ورودی برق و دیتا و … دارد که در ابتدا باید تمامی این قسمتها را بشناسیم تا با نحوه عملکرد یک راه انداز تابلو روان آشنا شویم.

 1. باتری
 2. ورودی USB یا دیتا
 3. خروجی فرمان
 4. مغز اصلی
 5. ورودی برق DC
 6. دکمه ریست

باتری در تعمیر مادربورد تابلو روان LED

باتری ها در بیشتر مادربورد های دارای مغز و یا سی پی یو بسیار زیاد دیده میشوند مانند مادر بورد کامپیوتر و نقش اصلی باتری برای نگه داشتن مقداری حافظه در قسمت رام هر سیستم عامل است. در مادربورد کامپیوتر این باتری برای نگه داشتن حافظه بایوس و پسورد موجود در کامپیوتر و رام می باشد و در این مادربورد و در راه انداز یک تابلو روان یا تلویزیون شهری این باتری نیز وظیفه نگه داشتن مقادیر دیتای وارد شده توسط ما به حافظه می باشد.

در صورت خراب شدن این باتری مسلما برخی از اطلاعات پاک خواهند شد و ممکن است شما در تلویزیون های شهری نیاز داشته باشید تا با هر بار روشن شدن دستگاه تنظیمات آن را مجددا وارد نمایید.

باتری در مادربورد
باتری

تعمیرات مربوط به ورودی دیتا تابلو روان

شما در هر راه انداز و مادربورد تابلو روان یا تلویزیون شهری نیاز دارید تا دیتا را از طریقی به مادربورد وارد نمایید تا این دیتا توسط مادربورد آنالیز و جهت پخش به ماژول ارجاع داده شود ازین رو این ورودی دیتا میتواند توسط یک درگاه یو اس بی و یا درگاه کارت حافظه باشد که در این مادربورد پیش رو ورودی توسط درگاه USB قابل خواندن می باشد.

ورودی دیتا در مادربورد
درگاه ها

در تعمیرات درگاه مادربورد تابلو روان یا تابلو LED نکته بسیار مهم این است که پایه های مثبت و منفی یو اس بی و پایه های دیتا به درستی در جای خود لحیم شده باشند که در غیر این صورت درگاه معیوب و حافظه قابل خواندن نیست. ورودی کارت حافظه نیز همانند یو اس بی باید پایه ها به درستی در جای خود لحیم شده باشند.

تعمیرات مربوط به خروجی فرمان تابلو روان

خروجی فرمان یا همان ولتاژ های خروجی از درگاهی در بالای مادربورد توسط سوکت هایی منتقل می شوند که از هر یک از پایه ها فرمانی به قسمتی از ماژول ها منتقل می شود. این درگاه و کابل های منتقل کننده نقش بسیار مهمی در نمایش درست تلویزیون دارند که در صورت خرابی همه تصویر و یا قسمتی از آن با مشکل مواجه میشود.

تعمیرات درگاه خروجی
درگاه خروجی

توجه داشته باشید در تعمیرات مربوط به درگاه ها در تابلو روان ها بهترین روش جهت تست کردن این درگاه در ابتدا نگاه کردن به قسمت لحیم کاری این درگاه است و بعد از آن چک کردن این درگاه از روی برد تا انتهای سوکت توسط دستگاه بازر است که قطعی را به راحتی نمایش خواهد داد.

مغز اصلی مادربورد در تعمیر تابلو روان

مغز اصلی یا سی پی یو در تعمیرات تابلو روان نقش مهمی را ندارد چراکه در صورت خرابی این قطعه الکترونیکی بهترین روش تعویض این مادربورد است چراکه هم قطعه الکترونیکی بسیار سخت در بازار ایران یافت می شود و هم ارزش تعمیر را نخواهد داشت. پس در تعمیرات این بخش صرف نظر می نماییم.

مغز اصلی در تعمیرات تابلو روان
سی پی یو

تعمیرات مربوط به ورودی برق DC در تابلو روان

برق مورد نیاز برای کارکرد مادربورد و یا راه انداز یک تابلو روان برق مستقیم 12 ولت می باشد که در صورتی که به هر نحوی این ولتاژ دچار مشکل گردد مسلما ولتاژ مورد نیاز مادربورد تعمین نخواهد شد و کل سیستم خاموش خواهد شد. هرچند که این خرابی در ولتاژ تغذیه را در بخش تعمیرات ترانس آموزش خواهیم داد اما برای این بخش در نظر داشته باشید که ولتاژ ورودی به مادربورد باید حتما ولتاژ مستقیم 12 ولت باشد.

چک کردن برق ورودی مادربورد
برق ورودی

توجه داشته باشید که علت چک کردن ولتاژ در ورودی مادربورد و در بخش بعدی چک کردن ولتاژ در خروجی ترانس این است که در این صورت شما متوجه خرابی کابل تغذیه نیز خواهید شد. پس در ابتدا ولتاژ ورودی به مادربورد و راه انداز را چک کنید که در صورت سالم بودن ولتاژ دیگر نیازی به چک کردن ولتاژ در خروجی ترانس نخواهید داشت و ترانس سالم خواهد بود.

تعمیرات ترانس تابلو روان و تابلو ال ای دی

در هر مجموعه الکترونیکی ما نیاز به تغذیه برق مستقیم خواهیم داشت حال این تغذیه بسته به نوع مدار و تغذیه اقلام مختلف مدار متفاوت خواهد بود که در بیشتر مدارات الکترونیکی این ولتاژ مقدار 12 ولت مستقیم است. در تابلو روان ها هم این قضیه صدق می کند و ولتاژ مورد نیاز برای تغذیه مادربورد و تابلو روان مقدار 12 ولت مستقیم یا DC است که این مجموعه الکترونیکی بتواند کار کند.

ترانس 12 ولت
انواع ترانس

ترانس ها در انواع مختلفی تولید و وارد بازار کار می شود که ما در این جا با ترانس های 12 ولت ولتاژ مستقیم کار داریم و مقدار آمپراژ در هر مدار الکترونیکی بر روی مشخصات آن مدار نوشته شده است.

نکاتی در تعمیرات و تست ترانس تابلو روان

توجه داشته باشید یک نکته ای که بیشتر افراد مبتدی با آن به مشکل بر می خورند را ذکر کنم که مقدار ولتاژ را شما به مدار تحمیل می کنید و مقدار آمپراژ را مدار به مقدار مورد نیاز مصرف میکند. پس اگر در یک مدار که بر روی تابلو مشخصات آن مقدار 12 ولت 2 آمپر نوشته شده باشد ما ولتاژ مثلا 20 ولت را بدهیم این ولتاژ تحمیلی خواهد بود و مدار خواهد سوخت و اگر در همین مدار ما ولتاژ 12 ولت اما 20 آمپر را بدهیم این آمپراژ به میزان مصرف برداشته خواهد شد و از سیم ها مقدار دو آمپر خواهد گذشت و مدار سالم خواهد ماند.

جهت تست کردن ترانس ها حتما توجه داشته باشید که ترانس را باید زیر بار تست کنید و اشتباهی که اکثر برقکاران انجام میدهند را تکرار نکنید. بسیاری از برق کاران جهت تست ترانس و حتی باتری یا هر منبع تغذیه دیگری ولتاژ را توسط ولتمتر اندازه گیری می کنند که این کار بسیار اشتباه می باشد و ممکن است علاوه بر روشن ماندن چراغ ترانس مقدار آمپراژ القایی باشد و قدرت روشن کردن حتی یک چراغ رشته ای را نداشته باشد . ازین رو باید حتما تمامی ترانس ها را زیر بار تست کرد و یا توسط دستگاه تست باتری این کار انجام گردد.

نقش کابل های ارتباطی در تعمیر تابلو روان و LED

دربسیاری از تعمیرات خصوصا تعمیر تابلو روان و تابلو ال ای دی بسیاری از برق کاران از تست کردن کوچکترین اما مهمترین بخش های مدار سر باز میزنند چرا که به تصور آنها کابل های ارتباطی بدون تغییر م تکان معیوب نخواهد بود. در جواب این تفکر باید عرض کنم که حداقل در این مورد یعنی در تعمیر تابلو روان و تابلو ال ای دی بسیار اشتباه میکنند چراکه در تابلو های روان و تابلو های ال ای دی کابل های ارتباطی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و در واقع قسمت اعظم کار تابلو روان کابل های ارتباطی می باشد که در صورت خرابی هریک از آنها قسمتی از مدار قطع خواهد شد. حال چرا قسمتی از مدار؟

کابل ارتباطی ماژولها
کابل های ارتباطی

در مدارات مانند مدارات تابلو روان هم ال ای دی ها و هم ماژول ها به صورت سری در مدار قرار میگیرند که همین امر سبب می شود تا با خرابی هریک از ماژول ها یا ال ای دی ها و یا کابل ها مدار فقط تا آنجا روشن بماند و قسمت بعدی مدار قطع خواهد شد.

توجه کنید بهترین راه جهت تست کردن کابل های ارتباطی استفاده از دستگاه بازر جهت برقراری ارتباط و قطع نبودن کابل یا سیم می باشد.

هزینه تعمیرات تابلو روان چقدر است؟

برای بسیاری از مردم هزینه تعمیرات تابلو روان یک سوال می باشد و این که آیا هزینه تعمیرات و نگه داری آن به مقداری هست که برای تولید و خرید و سفارش آن اقدام کنند یا خیر…

هزینه ساختن تابلو روان هرچند از تعمیرات آن بسیار بالاتر خواهد بود اما به این نکته توجه کنید که تابلو های روان فقط یکبار ساخته می شوند و در صورت جا به جایی شخص می تواند این تابلو هارا با خود به مکان جدید جا به جا نماید. هزینه تعمیرات قسمت های مختلف تابلو روان و تابلو ال ای دی متفاوت است و بسته به نوع خرابی دارد به عنوان مثال بیشترین هزینه ای که در تعمیرات تابلو روان گریبان گیر شخص می شود هزینه تعویض و یا تعمیر برد راه انداز آن می باشد وگر نه تعمیرات مربوط به رابط ها و تعمیرات مربوط به ترانس و دیگر اجزای تابلو بسیار پایینتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به طور کلی در صورتی که نیاز به فهمیدن هزینه ها در تعمیرات تابلو روان دارید می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید تا هم از هزینه تعمیرات آگاهی یابید و هم از کارشناسی رایگان ما بهره مند شوید.

روش تست قطعات الکترونیکی

روش تست رگولاتورها

در این مطلب با تست تخصصی رگولاتورها بیشتر آشنا خواهید شد...
روش تست رگولاتور

اپتوکوپلر و روش تست

در این مطلب با قطعه اپتوکوپلر و تست تخصصی اپتوکوپلر بیشتر آشنا خواهید شد...

ترمیستور NTC , PTC چیست؟ چگونه تست میشود؟

در این مطلب با انواع ترمیستور NTC , PTC بیشتر آشنا خواهید شد و روش تست آن هارا آموزش خواهید دید...

روش تست ترانزیستورها

در این مطلب با تست تخصصی ترانزیستورها بیشتر آشنا خواهید شد...
روش تست ترانزیستور

روش تست انواع خازن

در این مطلب با تست تخصصی انواع خازن ها بیشتر آشنا خواهید شد...

دیود چیست؟ انواع دیود کدامند؟

در این مطلب با انواع دیود و روش های تست آنها بیشتر آشنا خواهید شد...

روش تست دیود زنر

در این مطلب با تست تخصصی دیودهای زنر بیشتر آشنا خواهید شد...
روش تست زنر

وریستور چیست؟ چگونه تست میشود؟

در این مطلب با وریستور و روش تست تخصصی وریستورها بیشتر آشنا خواهید شد...

فیلم های آموزشی تعمیر برد تابلو روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس